Bölüm Hakkında

Makine Mühendisliği; temel fizik prensipleri ve malzeme teknolojileri kullanarak mekanik sistemlerin tasarımı, analizi, imalatı ve bakımı ile ilgili çalışmalar yapan ve fiziksel olay ve durumları matematiksel olarak modellemek suretiyle problemlere analitik çözümler sunabilen elemanlar yetiştiren bir mühendislik dalıdır. Temel mühendisliklerden birisi olup teknolojik gelişmelerle önemini daha da artırmaktadır.

Bu bölümden mezun olanlar her türlü mekanik ve enerji sistemlerinin tasarım ve imalatı; ısıtma-soğutma, iklimlendirme ve havalandırma sistemleri; sıhhi tesisat, gaz tesisatı, yangın tesisatı ve asansör tesisatı; otomotiv sanayi ve taşıt araçları yapımı; bakım ve onarım; mekatronik, robotik ve biyomekanik alanlarında çalışabilirler. Ayrıca, bu elemanların kendi adlarına işyeri açma olanakları da vardır.

Makine mühendisleri takım tezgâhları, otomotiv sektörü, otomasyon, malzeme bilimi, enerji, gaz ve buhar türbinleri, pistonlu kompresörler, nükleer reaktörler, içten yanmalı motorlar, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemleri gibi temel konularla ilgilenirler. Ayrıca, dayanıklı ev aletleri, otomotiv, havacılık, medikal cihazlar, inşaat, ısıtma-soğutma ve iklimlendirme, enerji, savunma sanayi, deniz endüstrisi, tarım endüstrisi gibi sektörlerde de çalışırlar.  Aynı zamanda köprü, baraj gibi büyük projelerden tek bir ürünün üretildiği yerlere kadar uzanan geniş bir alanda çalışma olanağına sahiptirler. Kısaca söylemek gerekirse, makine mühendisleri üretim yapan sanayi kuruluşlarının hemen hemen hepsinde çalışma imkânı bulabilirler.

Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü, 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında başlamış olduğu eğitim-öğretim faaliyetlerini ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak sürdürmektedir. Şöyle ki, öğrencilerimizin bu bölümden Makine Mühendisi unvanı ile mezun olabilmeleri için öngörülen sayıda teorik ders, uygulama ve laboratuvardan başarılı olmaları ve 30’u üretim, 30’u da mühendislik olmak üzere toplam 60 iş günü staj yapmaları gerekmektedir.

Yüksek Lisans Eğitimi kapsamında, çalışan ve kendini geliştirmek isteyen mühendislere akşamları eğitim veren Makine Mühendisliği (Tezli ve Tezsiz) Yüksek Lisans programı vardır. 

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2015-2016
Puan Türü MF-4
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

2017-18 Eğitim Döneminde Üniversitemiz aşağıdaki şekilde öğrenci almıştır.

Program Adı Burs Oranı Taban Puan Başarı Sırası
Makine Mühendisliği Burslu 339,0299 95.203
Makine Mühendisliği % 50 250,17309 228.071
Makine Mühendisliği % 25