Ana Sayfa
  • HIZLI ERİŞİM
  • EN
  • captcha captcha

SIK SORULAN SORULAR

Kampüslere ulaşım nasıl sağlanıyor?
Sütlüce Yerleşkesine ulaşım Halıcıoğlu, Mecidiyeköy ve Beşiktaş’tan ücretsiz servislere sağlanmaktadır. Diğer yerleşkelerimiz metro ve diğer toplu taşıma araçlarına yürüme mesafesinde yer almaktadır.
Üniversitenizde Erasmus ve ikili değişim programları var mı? Varsa başvuru koşulları nelerdir?
Öğrencilerimiz, 19 ülke ve 100 den fazla üniversite ile Erasmus, Erasmus + anlaşmalarımızdan yararlanabildiği gibi ikili anlaşmalar ile değişim programlarına katılma şansını yakalayabilirler. Ayrıntılı bilgi için; http://international.halic.edu.tr/en/default.aspx adresine bakabilirsiniz.
Kampüs olanaklarınız nelerdir?
Sütlüce Yerleşkesinde sosyal alanlarda boş vakitleri değerlendirme şansı bulan öğrencilerimiz Levent Yerleşkesinde yer alan spor salonlarından belirli bir aidat karşılığında yararlanabildiği gibi Şişhane Yerleşkesinin tarihi dokusunda iyi vakit geçirebilme şansına sahip olurlar.
Üniversitenizde dikey geçiş ile öğrenci kabul şartlarınız nelerdir?
Üniversitemizde DGS / Dikey Geçiş Sınavı ) ile öğrenci kabul edilmektedir. Ayrıntılı bilgi için; http://aday.halic.edu.tr/dikeygecis-kontenjanlar-puanlar-ucretler.aspx adresine bakabilirsiniz.
Üniversitenizde yatay geçiş koşulları nelerdir?
Üniversitemizde hem merkezi yerleştirme hem de ortalama ile yatay geçiş başvuruları yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için; http://aday.halic.edu.tr/yatay-gecis-genelbilgi adresine bakabilirsiniz.
Üniversitenizin çift anadal ve yan dal olanakları nelerdir?
Üniversitemizde herhangi bir ücret ödemeden çift ana dal ve yan dal yapma imkânı bulunmaktadır. Çift ana dal için gerekli olan not ortalaması 2,70; yan dal için ise 2,30 dur. Fakültelerin belirlediği kontenjan dâhilinde ortalamaları sağlayan her öğrenci başvuru yapma hakkına sahiptir.
Öğrenci kulüpleri hakkında bilgi alabilir miyim?
Üniversitemizde her ilgi alanına göre Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde birçok kulüp bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için; http://www.halic.edu.tr/tr/halicte-yasam/saglik-kultur-spor adresine bakabilirsiniz.
Üniversitenizde derslere devam zorunluluğu var mıdır?
Üniversitemizde her ders için ayrı ayrı % 70 devam zorunluluğu bulunmaktadır.
Üniversitenizin yurt olanakları nelerdir?
Üniversitemizin kendi bünyesinde bir yurt bulunmamaktadır. Bununla birlikte tüm yerleşkelerimiz merkezi konumda olduğundan çevrelerinde hem özel hem de devlet yurtları bulunmaktadır.
Kütüphaneye her zaman ulaşabilir miyim?
Online sistem üzerinden E-Yayın kitaplarına dijital ortamda ulaşabilirsiniz. Ayrıca, eğitim öğretim süresi boyunca haftanın her günü belirlenen saatler arasında, sınav dönemlerinde ise okuma salonu hizmetinden 7/24 faydalanabilirsiniz.
Öğrenci otomasyon sistemi üzerinden neler yapılmaktadır?
Alınan dersler, notlar, akademik geçmiş, başarı durumu, sınav takvimi gibi alanlara ulaşılabilmektedir.
Üniversitenizde yüksek lisans başvuru koşulları hakkında bilgi alabilir miyim?
Üniversitemizde birçok bölümde yüksek lisans yapma imkânı bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için; http://aday.halic.edu.tr/lisansustu-programlar adresine bakabilirsiniz.
Yüksekokul ve fakülte arasındaki fark nedir?
4 yıllık eğitim veren yüksekokullarımız bulunmaktadır. 4 yıllık eğitim veren yüksekokullardan mezun olan öğrenciler yüksek lisans yapabilir. Yüksekokul ve fakülte arasında akademik fark bulunmamaktadır. Yüksekokulun staj olanakları ve uygulamalı dersleri fakültelerden daha fazla olması dışında herhangi bir fark bulunmamaktadır.
Özel Yetenek sınavları hakkında bilgi alabilir miyim?
Üniversitemizde Konservatuvar, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu bölümlerine Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci almaktayız. Ayrıntılı bilgi için; http://ozelyetenek.halic.edu.tr/ adresine bakabilirsiniz.
Üniversitenizin yabancı dil imkânları hakkında bilgi alabilir miyim?
Üniversitemizde İngilizce dışında Fransızca, Almanya ve İspanyolca dillerinden seçmeli dersler yer almaktadır.
Üniversitenizde bursların geçerlilik süresi nedir?
Üniversitemizde ÖSYM puanı ile kazanılan burslar; İngilizce Dil Hazırlık Programı için 1+ 1 yıl, Ön lisans programları ve DGS ile yerleşen öğrenciler için 2+1 yıl, Lisans Programları için 4+1 ve Tıp Fakültesi için 6 + 1 yıl olmak üzere geçerlidir.
Üniversitenizin bursları nelerdir?
Üniversitemizde Tam Burslu, % 75, % 50 ve % 25 burslu ve Ücretli olarak öğrenci kabul edilmektedir.
Üniversitenizin kontenjanları ile ilgili bilgi alabilir miyim?
Üniversitemiz her yıl YÖK’ün onay verdiği ve ÖSYM Tercih Kılavuzu’nda yayımlanan koşullar doğrutulsunda öğrenci almaktadır. Ayrıntılı bilgi için; http://aday.halic.edu.tr/lisans-kontenjanlar-puanlar-ucretler,http://aday.halic.edu.tr/myo-kontenjanlar-puanlar-ucretler, http://aday.halic.edu.tr/ozel-yetenek-kontenjanlar-puanlar-ucretler , adreslerine bakabilirsiniz.
Üniversitenizin öğrenim ücretleri ne kadardır?
Üniversitemizde her fakülte ve bölüm için ÖSYM kılavuzunda belirtilen ücretler talep edilmektedir. Ayrıntılı bilgi için; http://aday.halic.edu.tr/lisans-kontenjanlar-puanlar-ucretler , http://aday.halic.edu.tr/myo-kontenjanlar-puanlar-ucretler , http://aday.halic.edu.tr/ozel-yetenek-kontenjanlar-puanlar-ucretler adreslerine bakabilirsiniz.
Üniversitenizin staj olanakları var mıdır?
Üniversitemizde yer alan tüm bölümlerde hem zorunlu hem de isteğe bağlı staj bulunmaktadır. Bu stajlar yurt içinde yapılabileceği gibi Erasmus + anlaşmaları ile yurt dışında da yapılabilmektedir.
Üniversitenizin eğitim dili nedir?
Üniversitemizde Mütercim Tercümanlık ( İngilizce ), Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ile İşletme İngilizce bölümleri dışında tüm bölümlerimizin eğitim dili Türkçedir.
Üniversitenizin yerleşkeleri hakkında bilgi alabilir miyim?
Üniversitemizin 3 ayrı yerleşkesi bulunmaktadır. Sütlüce Yerleşkesinde; Tıp Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu yer almaktadır. Şişhane Yerleşkesinde; Konservatuvar yer almaktadır. Levent Yerleşkesinde ise Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bulunmaktadır.
Üniversitenize giriş koşulları nelerdir?
Üniversitemizdeki tüm bölümlere ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS ) ile giriş yapılmaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler için ayrı bir yerleştirme programımız bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için; http://aday.halic.edu.tr/yabanci-uyruklu-ogrenciler-ogrenci-kabulu adresinden bilgi alabilirsiniz
Sizi neden tercih etmeliyim?
1998 yılında kurulan Haliç Üniversitesi, büyüyerek ve gelişerek eğitim hayatına devam etmektedir. Kurulduğu günden bugüne kent içi üniversite sloganıyla var olan Haliç Üniversitesi, tarihi yarım adanın kalbinde, öğrencilerine ulaşım kolaylığı dışında, eğitim hayatlarına ek olarak sosyal ve kültürel hayatı birlikte yaşamayı vaat etmektedir. Öğrencilerine sadece teorik bilgileri değil, aynı zamanda mesleki tecrübeleri ve bilgi birikimleri ile ışık tutacak seçkin bir akademik kadroya sahiptir. Akademisyenlerinin tamamına yakını, mesleğinde ün yapmış, tanınan, dönemine ve günümüze rehberlik eden kimselerdir. Haliç Üniversitesi, öğrencilerine sadece eğitim vermek ve diploma sahibi yapmanın ötesinde, mesleki hayatlarında mutlu mezunlar olabilmelerini, iş disiplinini, kontrollü ve birikimli ilerlemelerini amaçlamaktadır. Modern alt yapı ve ileri teknolojik donanıma sahip derslik ve laboratuvarlarımızla çağın gereklerine uygun, güncel eğitim hedeflemekteyiz.
Üniversiteniz hakkında ayrıntılı bilgiyi nereden ve nasıl alabilirim?
Üniversitemizin resmi web sayfası olan www.halic.edu.tr adresinden; info@halic.edu.tr adresine mail atarak ya da 444 25 42 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.