Öğrenci Kabulü
  • HIZLI ERİŞİM
  • EN
  • captcha captcha

Yatay Geçiş

ORTALAMA İLE YATAY GEÇİŞ

Akademik Faaliyet Başlama Tarihi Bitiş Tarihi
Başvuru Tarihleri 08 Temmuz 2019 Pazartesi 30 Temmuz 2019 Salı
Değerlendirme 31 Temmuz 2019 Çarşamba 01  Ağustos 2019 Perşembe
İlan 05 Ağustos 2019 Pazartesi
Asil Kayıt 06 Ağustos 2019 Salı 08 Ağustos 2019 Perşembe
Yedek Kayıt 09 Ağustos 2019 Cuma

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ

 Akademik Faaliyet Başlama Tarihi Bitiş Tarihi
Başvuru Tarihleri 01 Ağustos 2019 Perşembe 15 Ağustos 2019 Perşembe
Değerlendirme 19 Ağustos 2019 Pazartesi 22 Ağustos 2019 Perşembe
İlan 23 Ağustos 2019 Cuma
Asil Kayıt 26 Ağustos 2019 Pazartesi 29 Ağustos 2019 Perşembe
Yedek Kayıt 02 Eylül 2019 Pazartesi 03 Eylül 2019 Salı

2019-2020 GÜZ DÖNEMİ YATAY GEÇİŞ
LİSANS ve ÖNLİSANS KONTENJAN ve PUAN TABLOLARI 

Burs Yönergesi Madde 7/3
(3) Yatay geçişlerde, vakıf yükseköğretim kurumlarından üniversitemizi tercih eden öğrencilerin bağlı bulundukları üniversitelerde elde ettiği Genel Not Ortalamasına göre, her akademik yıl başında hazırlanıp ilan edilen tabloya göre indirim oranı uygulanır. Kurum içi yatay geçişlerde de bu durum geçerlidir. Devlet üniversitelerinden gelenlere %50 indirim yapılır.

Burs Yönergesi Madde 7/2
(2) Yatay geçişlerde, vakıf yükseköğretim kurumlarından üniversitemizi tercih eden öğrencilerin ÖSYS ve DGS merkezi yerleştirme puanı, üniversitemizde aynı yıldaki geçmek istediği programın hangi kısmi burs oranının puan aralığına uygunsa o oran uygulanır. Kurum içi yatay geçişlerde de bu durum geçerlidir. Devlet üniversitelerinden gelenlere %50 indirim yapılır.

Dikkat Edilecek Hususlar

  • ‘Yeni kullanıcılar’ kısmından T.C NO ve e-postanızı girip gelen şifre ile ‘mevcut kullanıcılar’ alanından giriş yapınız. Giriş yapıldıktan sonra ilgili alanları doldurup başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
  • Başvurunuzu tamamladıktan sonra e-postanıza gelen onay mailinden başvurunuzun gerçekleştiğini teyit edebilirsiniz.
  • Durum değişikliklerinde sizinle e-posta adresi ve cep telefonunuz üzerinden iletişime geçilecektir. Lütfen tüm alanların doğru olduğuna emin olunuz.

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ ÖZEL KOŞULLAR

KURUMİÇİ (BÖLÜMLERARASI) YATAY GEÇİŞ

Üniversitemiz bünyesindeki aynı düzeyde fakat farklı merkezi yerleştirme puan türü ile öğrenci kabul eden diploma programları arasında yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için, öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına eşdeğer yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı aranır.

ORTALAMA ile YATAY GEÇİŞ

Öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 (2.30/4.00) olması şarttır. Önlisans derecesinde; hazırlık, birinci ve son dönemde yatay geçiş yapılamaz. Lisans derecesinde; hazırlık, birinci ve son sınıfta yatay geçiş yapılamaz, diğer yıllarda yapılabilir.

Hazırlık sınıfının zorunlu olduğu bölümlere yatay geçiş (İngilizce İşletme, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık), hazırlık sınıfı okutulmayan bir bölüm veya programdan ise Haliç Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’nın yapacağı dil muafiyet ve yeterlilik sınavından başarılı olması ya da Ulusal veya Uluslararası geçerliliği olan yabancı dil sınavlarından Üniversitenin belirlediği başarı düzeyinde bir puanı başvuru sırasında belgelendirilmesi gerekir.

Sorularınız için ogrencihizmetleri@halic.edu.tr ve info@halic.edu.tr adresine e-mail atabilirsiniz.

Burs ve İndirim Yönergesini Yönergeler sayfamızdan inceleyebilirsiniz.