Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Bölüm/Ana Bilim Dalı:
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Bölüm Hakkında

Fizyoterapistlik mesleği, hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında uzman bir hekimin tanısı sonrası kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını, ağrıyı, özrü ve yetenekleri, alana özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek, fonksiyonun, fonksiyonel kapasitenin ve yaşam kalitesinin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon program ve yaklaşımlarının, uygulanması ve sonuçlarının değerlendirilmesi konularında gerekli bilgi ve beceriyi kazanmış, mezuniyet sonrası eğitimler yada klinik çalışma ile özel ilgi alanlarında da faaliyet gösteren, mesleki özerkliğe sahip uzman sağlık personelidir. Fizyoterapistler aynı zamanda hareket ve fonksiyonun çeşitli nedenlerle tehdit edildiği bütün durumlarda hastalığın önlenmesi, bağımsız hareket ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin arttırılmasında koruyucu rehabilitasyon hizmeti vermektedirler.

Bölüm mezunları, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler. Mezunlar Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanının kapsadığı geniş alanlardan sadece birinde özelleşebilir ve özelleştikleri alanlara göre el terapisti, konuşma terapisti, spor fizyoterapisti, manuel terapist, osteopat, göğüs fizyoterapisti, lenf ödem terapisti gibi ünvanlara sahip olabilirler. Mezunlar ilgilendikleri bu alanlarda ulusal veya ulusalarası kapsamdaki kurs veya eğitimlere katılabilirler, lisansüstü eğitim görebilirler, akademik çalışma yapabilirler veya akademisyen olabilirler.

Öğrencilerimiz; 2017-2018 güz, bahar ve yaz dönemlerinde klinik uygulamalar için, İstanbul Üniversitesi garantörlüğü kapsamında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanelerinde stajlarını yapmaktadırlar. İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Beyoğlu, Bakırköy, Fatih ve Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri birlikleri ile sözleşmelerimiz olup belirtilen birliklere bağlı hastanelerde de öğrencilerimiz staj yapmaktadırlar.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2007 - 2008
Puan Türü YGS - 2
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

2017-18 Eğitim Döneminde Üniversitemiz aşağıdaki şekilde öğrenci almıştır.

Program Adı Burs Oranı Taban Puan Başarı Sırası
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Burslu 403,27933 61.658
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon % 50 314,12257 197.534
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon % 25 219,37886 787.027
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ücretli 222,56406 745.962