Bölüm Hakkında

  

Hizmet sektörü, dünyada çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Her geçen gün globalleşmenin hızlandığı, teknolojik gelişmelerin arttığı, bilgi birikiminin ve bilgi paylaşımının çok daha kolay ve hızlı bir şekilde meydana geldiği günümüzde, insanların ihtiyaçları, tercihleri, beğenileri hem artmakta, hem de değişmektedir. Doğal olarak insanlar, daha fazla seyahat etmek istemekte, seyahat süresince daha fazla tatmin almayı ve farklı deneyimler yaşamayı arzulamaktadır. Hizmet sektörünün bir alt dalı olan turizm sektörü de, dünyada her geçen gün büyüyen bir sektör halini almıştır. UNWTO (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü) nun 2016 verilerine göre, dünyada yaklaşık 1.2 milyar insan uluslararası turizm faaliyeti içerisinde yer almaktadır. Bu sayının 2030 yılında yaklaşık 1.8 milyar insana ulaşması beklenmektedir. Yine aynı verilere göre, dünyada her 10 kişiden biri, turizm sektörün ya da turizm sektörüne yardımcı olan bir sektörde çalışmaktadır.

Ülkemizde turizm endüstrisinin önemini kavramış, özellikle 1980’lerden sonra bu alanda planlarını ve yatırımlarını ciddi anlamda geliştirmiştir. UNWTO’ nun 2016 yılında yapmış olduğu istatistiklere dayanarak, Türkiye, yaklaşık 30 milyon turist sayısıyla dünya da en çok turist çeken ilk 10 ülke arasına girmiştir.

Görüldüğü gibi, Türkiye, turizm sektöründe dünyanın en önemli ülkelerinden birisi haline gelmiştir. Turizm sektörü, ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel olarak ülkelere son derece önemli katkılar sağlamaktadır. Bütün bu gelişmeler, turizm eğitiminin önemini, buna ek olarak da sektöre nitelikli ve eğitimli çalışan ihtiyacını her geçen gün arttırmaktadır.

Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü; sektörün ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, teorik ve uygulamalı bir eğitim programı düzenlemiş, turizm işletmeleriyle iş birliği ve koordinasyon içerisinde eğitim vermektedir. Bölüm olarak amacımız; çağdaş turizm işletmeciliği anlayışı çerçevesinde, güncel bilgi ve becerilerle donatılmış, nitelikli iş görenler ve yöneticiler yetiştirmektir. 

Turizm İşletmeciliği Bölümü ders planı, öğrencilerimizi turizm sektörüne tam donanımlı olarak hazırlamak amacıyla mutli-disipliner bir şekilde hazırlanmıştır. Öğrenciler; turizm işletmeciliği alan derslerinin yanı sıra,  yönetim, pazarlama, muhasebe alanlarından da dersler görmektedir. Ayrıca öğrenciler; gelişen dünyamızın koşullarına uygun bilgisayar laboratuvarlarında konaklama, seyahat ve yiyecek-içecek endüstrisinin dünyada yaygın olarak kullanılan programlarını öğrenme fırsatına sahiptir. Bölümümüzde birinci yarıyıldan itibaren İngilizce dersleri, beşinci yarıyıldan itibaren turizm İngilizcesi dersleri verilmektedir. Öğrencilerimiz İngilizceyle birlikte, Almanca ve Rusça dillerinden birini öğrenme olanağına sahiptirler.

Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde öğrencilerin mezun olabilmesi için toplamda 100 iş günü zorunlu staj yapmalıdır. Bu kapsamda öğrencilerin turizm sektöründe istediği iş alanında sektör tecrübesi edinerek kariyerlerine yardımcı olacak deneyimi elde etmeleri amaçlanmıştır.

Mezunlarımız, konaklama ve seyahat işletmelerinde, havacılık sektöründe, yiyecek- içecek işletmelerinde, Turizm ve Kültür Bakanlığında, yurt içi ve yurt dışı fuar ve organizasyon firmalarında, turizm eğitimi veren üniversite ve diğer eğitim kurumlarında kariyerlerini sürdürebilirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  1999-2000
Puan Türü Eşit Ağırlık
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

2017-18 Eğitim Döneminde Üniversitemiz aşağıdaki şekilde öğrenci almıştır.

Program Adı Burs Oranı Taban Puan Başarı Sırası
Turizm İşletmeciliği Burslu 277,25868 224.007
Turizm İşletmeciliği % 50 234,6524 377.891
Turizm İşletmeciliği % 25