Moleküler Biyoloji ve Genetik
Moleküler Biyoloji ve Genetik

Bölüm Hakkında

  

Moleküler biyoloji ve genetik multidisipliner ve sürekli gelişen bir bilim dalıdır ve canlılığı oluşturan moleküllerin temel özellik, yapı ve fonksiyonlarını, birbirleriyle etkileşimlerini ve etkileşim sonucu çıkan hücresel yanıtları araştırır. Hücrelerin ve organizmaların sağlıklı işleyiş mekanizmasında DNA, RNA ve proteinlerin yapı ve fonksiyonlarını ve birbirleriyle etkileşimlerini ortaya koyarak genetik bozuklukların sebep olduğu hastalıkların moleküler düzeyde anlaşılması yönünde çalışmalar yapar. Bu mekanizmaların moleküler düzeyde anlaşılması tedavi ve tanı sürecine önemli bir katkı sağlar. Kişiye yönelik terapilerin geliştirilmesi için hücre içi ve hücrelerarası sinyallerin anlaşılarak hücresel mekanizmaların ortaya çıkması vazgeçilmezdir. Moleküler biyoloji ve genetik patolojik durumların oluşma mekanizmalarını araştırır ve bu durumların giderilmesi için çalışmalarıyla, güncel, teknolojiyi en üst düzeyde kullanan kök hücre tedavileri, ilaç tasarımları, nanopartiküllerle terapi, immünolojik terapiler ve aşı üretimi gibi yeni teröpatik stratejiler geliştirmeyi hedefler. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, genetik bozukluklar ve hücre sinyalizasyonu sorunlarının yol açtığı kanser, nörodejeneratif hastalıklar, diyabet, kalp hastalıkları gibi kompleks sendromlar ve kök hücre, bitki genetiği ve mikrobiyel genetik çalışmaları moleküler biyoloji ve genetik biliminin araştırma alanları içerisindedir.

Haliç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü kaliteli eğitim programı, donanımlı laboratuvar alt yapısı ve sahip olduğu uzman ve deneyimli öğretim üyesi kadrosu ile öğrencilere eğitim olanağı sunmaktadır.

Lisans programımızın ilk iki yılında, öğrencilere bilimsel altyapı sağlamak amacıyla, ağırlıklı olarak temel bilim dersleri olan matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri verilir. Son iki yılda moleküler biyoloji, moleküler genetik, moleküler biyoloji teknikleri ve moleküler biyoloji uygulamaları, hücre moleküler biyolojisi gibi zorunlu teorik ve laboratuvar dersleri verilmektedir. Bunun dışında öğrencilerin bölümleri ile ilgili farklı yönleri keşfedebilmeleri için kanser biyolojisi ve genetiği, genetik mühendisliği, kök hücre biyolojisi, RNA dünyası, biyoinformatik, moleküler mikrobiyoloji ve mikrobiyel teknoloji dersleri ile ilgili zorunlu derslere ek olarak özel alanlarda alan seçmeli ve alan dışı seçmeli dersler verilmektedir. 4 yıl sonunda öğrencilerimiz donanımlı bir şekilde alanda aranan ve tercih edilen mezunlar olarak bitirirler.

Bölümümüz ayrıca, Matematik, Mühendislik Bölümleri, Ebelik, Beslenme ve Diyetetik gibi bölümler ile çift anadal ve yandal programı imkanı da sunmaktadır. Ayrıca öğrencilere ERASMUS değişim programı kapsamında yurt dışında eğitim imkanı sunulabilmektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü lisans programının yanı sıra, öğrencilere yüksek lisans imkanı da sunmaktadır. Yüksek Lisans Programımızda 26 öğrenci kayıtlı bulunmaktadır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü lisans programı mezunları, araştırma geliştirme (ARGE), tıp, biyokimya, adli bilimler, biyomedikal, ilaç, biyoteknoloji uygulamaları, gıda, tarım, hayvancılık sektörlerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı araştırma merkezleri ve laboratuvarlarında ve ayrıca akademik kurumlarda araştırmacı olarak ya da ilgili sektörlerde yönetici olarak görev alabilirler.

Halic University Journal of Cell and Molecular Biology 

Kuruluş Yılı  2000-2001
Puan Türü MF-3
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

2017-18 Eğitim Döneminde Üniversitemiz aşağıdaki şekilde öğrenci almıştır.

Program Adı Burs Oranı Taban Puan Başarı Sırası
Moleküler Biyoloji ve Genetik Burslu 363,18336 76.905
Moleküler Biyoloji ve Genetik % 50 226,62974 301.085
Moleküler Biyoloji ve Genetik % 25