Rektör'den

Çok Değerli Haliç Üniversitesi Ailesi,

Türkiye’de vakıf üniversitelerinin geçmişi 1984 yılına dayanmaktadır. Aradan geçen 32 yıl içinde vakıf yükseköğretim kurumlarının sayısı 76 olmuştur. Haliç Üniversitesi ise  1998 yılında 18. vakıf üniversitesi olarak eğitime başlamıştır. Üniversitemiz, 18 yıllık deneyimi ve yaklaşık 12 bine yaklaşan öğrenci ile vakıf üniversiteleri içinde önemli bir yere sahiptir. Öğrenci sayısı bakımından 76 üniversite içinde 12. sırada yer almaktadır. Üniversitemizde;  (6) Fakülte, (3) Yüksekokul, (1) Konservatuvar, (1) Meslek Yüksekokulu ve (3) Enstitü bulunmaktadır. Üniversitemizin ana kampüsü, ismine uygun olarak, Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana eğitim, kültür ve sanat coğrafyasının beşiği olan Haliç bölgesindeki Sütlüce’de yani İstanbul’un önemli merkezlerinden birinde bulunmaktadır..

Değerli Haliç ailesi, bildiğiniz gibi vakıf yükseköğretim kurumları kamu tüzel kişiliğine sahiptir. Her vakıf üniversitesinin bir garantör üniversitesi bulunmaktadır. Vakfın mali veya hukuki bir takım problemlerle karşılaşması halinde, vakıf üniversitesinin yönetimi garantör devlet üniversitesine geçmektedir ve garantör üniversite vakıf üniversitesinin eğitimini kendi güvencesine almaktadır. Vakıf üniversitelerinin kapanması halinde ise öğrenciler garantör üniversiteden mezun olmaktadır. Haliç Üniversitesi yönetimi, 13 Mayıs 2016 tarihinden itibaren, Yüksek Öğretim Kurumu kararı ile İstanbul Üniversitesi’ne geçmiştir. İstanbul Üniversitesi Rektörü Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı; İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu, Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti görevlerini üstlenmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olarak görevimi sürdürürken, bana da Haliç Üniversitesi rektörlüğü görevi verilmiştir. Türkiye’nin en köklü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi’nin garantörlüğünde Haliç Üniversitesi artık daha da güçlü hale gelmiştir. İstanbul Üniversitesi’nin bilgi, birikim ve deneyimi ile Haliç Üniversitesi yeni dönemde daha da nitelikli bir eğitime kavuşacaktır. Haliç Üniversitesi ailesine bu yıl katılacak değerli öğrenciler, tercihlerinizi yaparken, Haliç Üniversitesi’nin 18 yıllık birikimi yanında İstanbul Üniversitesi’nin 1453 yılına uzanan köklü tecrübesini de dikkate alacağınızı umuyoruz. İstanbul Üniversitesi, Haliç Üniversitesi öğrencilerine akademik destek yanında staj imkânları ve diğer her türlü konuda gereken desteği sağlayacaktır.

Haliç Üniversitesi’nin çok değerli öğrencileri, aileler ve fedakâr çalışanları, üniversitemizin gerçek değeri sizlersiniz. Oniki bin öğrenci ve aileleri, bine yakın çalışanı ve 18 yıllık birikimi ile üniversitemiz, vakıf üniversiteleri içinde üst sıralardaki yerini hak etmektedir. Yeni dönemde, güçlü eğitim kadrosu ve kurumsal işleyişi ile Türkiye ve Dünyada adından söz ettirecek bir üniversite olma hedefiyle yola çıktık ve bunu birlikte başaracağımıza inancımız sonsuzdur. 

Yeni dönemin ve yeni eğitim öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 

Haliç Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Abdurrahman EREN

 

Prof. Dr. Abdurrahman EREN'in CV'sine ulaşmak için tıklayınız.