Endüstri Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği

Etkinlikler

ORTAK YAZARLARI ARŞ. GÖR. SAİT GÜL, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KABAK VE PROF. DR. YUSUF İLKER TOPÇU OLAN BİLDİRİ “23RD INTERNATIONAL CONFERENCE ON MULTIPLE CRITERIA DECISION MAKING - MCDM 2015” KONFERANSINDA SUNULDU

Endüstri Mühendisliği öğretim elemanlarından Arş. Gör. Sait GÜL, 2-7 Ağustos 2015 tarihlerinde Helmut Schmidt Universitat tarafından Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen “23rd International Conference on Multiple Criteria Decision Making - MCDM 2015” konferansında İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Özgür KABAK ve Prof. Dr. Yusuf İlker TOPÇU ile hazırlamış oldukları “Utilizing social media in decision support modeling for commercial credit lending” başlıklı bildiriyle katılmıştır. Bildiri Arş. Gör. Sait GÜL tarafından sunulmuş ve Bildiriler Kitabı'nda basılmıştır.

 

ORTAK YAZARLARI ARŞ. GÖR. HAFİZE YILMAZ VE YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KABAK OLAN BİLDİRİ “23RD INTERNATIONAL CONFERENCE ON MULTIPLE CRITERIA DECISION MAKING - MCDM 2015” KONFERANSINDA SUNULDU

Endüstri Mühendisliği öğretim elemanlarından Arş. Gör. Hafize YILMAZ, 2-7 Ağustos 2015 tarihlerinde Helmut Schmidt Universitat tarafından Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen “23rd International Conference on Multiple Criteria Decision Making - MCDM 2015” konferansında İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Özgür KABAK ile hazırlamış oldukları “A Multiple Objective Decision Model for Locating Disaster Response Warehouses” başlıklı bildiriyle katılmıştır. Bildiri Arş. Gör. Hafize YILMAZ tarafından sunulmuştur ve Bildiriler Kitabı'nda basılmıştır.

SON SINIF ÖĞRENCİLERİNİN BİTİRME TASARIM PROJESİ (TEZ) SAVUNMA SINAVLARI YAPILDI

Bölümümüz 4. Sınıf öğrencilerinin tez savunma sınavları 15-16 Haziran 2015 tarihlerinde yapıldı. Öğrencilerimiz, kendi danışmanları da dahil olmak üzere üç öğretim üyesinden oluşan jürilerin karşısında mesleğe hazırlık anlamında derslerde öğrendikleri bilgilerin bir proje üzerinde sentezini hazırlamış oldukları Bitirme Tasarım Projelerini ve gelen soruları başarıyla yanıtlamışlardır. Genç mühendisleri kutluyor, başarılar diliyoruz.

BÖLÜMÜMÜZ BEŞİNCİ MEZUNLARINI VERDİ

T.C. Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü beşinci mezunlarını verdi! Mezuniyet törenimiz 10 Haziran 2015 Çarşamba günü Sinan Erdem Spor Kompleksinde gerçekleştirildi. Büyük coşku içinde öğrencilerimiz ve aileleriyle gerçekleştirilen törende genç mühendislerimiz diplomalarını aldıktan sonra büyük bir sevinçle keplerini havaya attılar. Tüm öğrencilerimizi kutluyor, genç mühendislerimize mutlu ve başarılı bir yaşam diliyoruz.

DÖRDÜNCÜ SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ İLE SON DERS KUTLAMASI YAPILDI

21.05.2015 tarihinde Endüstri Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileriyle Bölüm Öğretim Üyelerinin de davet edildiği son ders kutlaması yapıldı. Mezuniyete finaller kala mühendis adaylarına başarılar dileriz.

FARPLAS A.Ş.’YE TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

13.05.2015 tarihinde Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü olarak Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ve öğretim üyemiz Prof. Dr. Müzeyyen MARŞOĞLU’nun katılımıyla FARPLAS A.Ş. ye teknik gezi düzenlendi. Öğrencilerimizin yaptıkları gözlemler ve edindikleri bilgi ve deneyimlerini yaşamlarının ileriki dönemlerine yansıtıp teknik gezi organizasyonumuzdan maksimum yararı sağladıklarına inanıyoruz. Farplas A.Ş. AR-GE Koordinatörü Dr. Altan YILDIRIM’a, Kıdemli AR-GE Mühendisi Burcu GİRGİNER’e, Kıdemli Üretim Mühendisi Burak BİRDAL’a, Kıdemli Üretim Mühendisi Kadir KANDEMİR’e, Üretim Mühendisi Emre EKİN’e ve bizimle ilgilenen diğer çalışanlara değerli zamanlarından özveride bulunarak bize ve genç meslektaş arkadaşlarımız olarak gördüğümüz öğrencilerimize göstermiş oldukları yakın ilgi için çok teşekkür ederiz.

BÖLÜMÜMÜZ ÖĞRENCİLERİNE İLERİ EXCEL EĞİTİMİ VERİLDİ

02.05.2015 tarihinde TMMOB Öğrenci Temsilcilerimiz Metin BAHTİYAR, Oğuzhan YILDIRIM, Hatice Tuğçe ÖZTAŞ, Naz ÖZTÜRK, Kerem YEŞİLYURT, Anıl AKÇAY, Kamer KARACA, Yasemin YILDIRIM ve Cenker YURTÇUOĞLU aracılığıyla, TMMOB tarafından öğrencilerimize “İleri Excel Eğitimi” verildi. Endüstri Mühendisi Devrim GÖKÇELİ tarafından verilen ve TMMOB Temsilcisi Mesut GEÇGEL’in de katılımıyla gerçekleşen eğitime öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi. Meslek yaşamlarında sıklıkla kullanacakları bu program eğitiminin öğrencilerimize yararlı olmasını diliyoruz.

ÖĞRETİM ÜYEMİZ PROF. DR. AVNİ YÜCEL ERYILMAZ I. ULUSAL ŞİŞLİ SEMPOZYUMU’NA KATILDI

Bölümümüz öğretim üyesi Prof. Dr. Avni Y. ERYILMAZ, 4-5 Haziran 2015 tarihlerinde T.C. İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Türkiye’de Meslek Yüksekokulu Algısı” I. Ulusal Şişli Sempozyumu’na çağrılı olarak katılmış ve “Meslek Eğitiminde Olanaklar, Fırsatlar ve Sorunlar” konularının işlendiği II. Oturumu yönetmiştir.

ÖĞRETİM ÜYEMİZ PROF. DR. AVNİ YÜCEL TOD DİVAN BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

Bölümümüz öğretim üyesi Prof. Dr. Avni Y. ERYILMAZ, 25.04.2015 günü yapılan TOD genel kurulunda oy birliği ile Divan Başkanlığına seçilmiş ve Genel Kurulu başarı ile yönetip sonuçlandırmıştır. 

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİNİN ÜNİVERSİTE VE BÖLÜM TERCİHLERİ VE MEMNUNİYETİ ANKETİ YAPILDI

Öğrencilerin Haliç Üniversitesi ve Endüstri Mühendisliği Bölümünü seçmelerinde rol oynayan temel etmenlerin belirlenmesi, memnuniyet durumları ve önerileri konusunu içeren bu 2. anket çalışması 23-27 Şubat 2015 tarihlerinde Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerine uygulanmıştır. İlk anket benzer sorularla 11-16.12.2013 tarihlerinde yapılmış ve raporu 6 Ocak 2014 tarihinde sunulmuştur. Anket dört sınıf öğrencilerine de uygulanmış olup, 1. sınıftan 42, 2. sınıftan 30, 3. sınıftan 30, 4. sınıftan 42 olmak üzere toplam 144 öğrenci ankete katılmıştır. Anketten önce öğrencilerden, ankete samimi ve objektif olarak yanıt vermeleri istenmiş ve öğrencilerin anket sırasında içten ve ciddiyetle yanıt verdikleri gözlenmiştir. Öte yandan taşınma, yeni yerleşke yeri, fiziksel tesis ve olanakların gelişmesi gibi nedenlerle görüş ve tercihlerde değişim olup olmadığını anlamak üzere geçen yıl yapılan anket sonuçlarıyla bu anketin sonuçlarının sınıflar ve genel bölüm temelinde karşılaştırılması da bu çalışmada ele alınmıştır.30 sayfalık 20 Mart 2015 tarihli bu anket sonuçları raporu yönetime sunulmuştur.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ KULÜBÜ, HALİÇ IEEE İLE ORTAK EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ

12 Mart 2015 Perşembe günü Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün Haliç IEEE (Instutue of Electric Electronic Engineering) ile ortak olarak Kağıthane Yerleşkesi Konferans Salonunda saat 15:00’te düzenlediği eğitim seminerine Siemens İş Geliştirme Yöneticisi Süha Işıklı ve Kanada Eğitim Danışmanları Düzenleme Kurulu Üyesi Mustafa Sezer konuşmacı olarak katılmıştır.  Etkinliği Endüstri Mühendisliği Kulübü Yönetim Kurulumuzdan Hazal Burcu İnce, Ekin İpek Peker, Görkem Ön, Pelin Yenilmez ve Haliç IEEE'den Onur Korkmaz, Kaan Hatipoğlu, Melis Özgür, Hacer Öztürk, Furkan Ateş ve Yusufcan Ünal düzenlemiş olup, etkinlikte Bölümlerin Öğretim Üyeleri de birer konuşma yapmıştır.

ÖĞRENCİLERİMİZ JAN NAHUM İLE SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR

Bölümümüz öğrencilerinden Mustafa SEZGİN ve Yılmaz MISIR, Mikro İktisada Giriş dersi kapsamında otomotiv endüstrisinde engin bir altyapı ve bilgi birikimine sahip olan, sektördeki öncü firmalarda önemli pozisyonlarda görev almış bulunan Jan NAHUM ile "Türkiye’de yerli otomobil” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirmiştir. Jan NAHUM, ülkemizin yerli otomobil ile ilgili geçmiş deneyimlerini ve gelecek hedefleriyle ilgili görüşlerini paylaşarak deneyimlerini aktarmıştır. Bu çalışma, derste öğrencilere sunulmuştur

ESKİ VESTEL GENEL MÜDÜRÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KAZIM ÜLKER’E PLAKET VERİLDİ

Endüstri Mühendisliği Bölümünde Kurumsal Kaynak Planlaması dersini veren eski Vestel Genel Müdürü Öğr. Gör. Kazım ÜLKER’e INFOR’a ait 20 kullanıcılı Syteline ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımı lisansını Üniversitemize sağlayarak ERP Laboratuvarının kurulmasındaki katkıları nedeniyle 24 Aralık 2014 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Remzi ÇETİN tarafından plaket verilmiştir.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ KULÜBÜ TARAFINDAN HALİÇ ENDÜSTRİ ZİRVESİ DÜZENLENDİ

Başkanı 4. sınıf öğrencilerimizden Hazal Burcu İNCE, Başkan yardımcısı Merve AYDIN, Ekin İpek PEKER ve üyeleri Görkem ÖN, Büşra SARAÇOĞLU ve Ayşe Yeşim BAYRAM olan Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından 22 Aralık 2014 tarihinde Kağıthane Yerleşkesi Konferans Salonu’nda Haliç Endüstri Zirvesi düzenlendi. Açılış konuşmasını Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN’ in yaptığı zirvede Girişimci/Yazar Serkan ÜNSAL, Khan Academy Türkiye Direktörü Alp KÖKSAL, Psikolog Barış GÜRKAŞ, CEVA Lojistik Inbound Operasyonları Direktörü Hakan ÇETİN ve Doğuş Otomobil CFO’su Kerem TALİH öğrencilerimizle buluşarak bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

TMMOB MESLEK TANITIM TOPLANTISI VE KOKTEYLİ DÜZENLENDİ

Üniversitemizi, Makina Mühendisliği Odası Endüstri Mühendisliği Komisyonunda temsil eden Bölümümüz öğrenci komisyonu üyeleri Metin BAHTİYAR, Naz ÖZTÜRK, Yasemin YILDIRIM, Anıl AKÇAY, Oğuzhan YILDIRIM, Kamer KARACA, Cenker YURTÇUOĞLU, Kerem YEŞİLYURT ve Hatice Tuğçe ÖZTAŞ’ın önderliğinde ve Endüstri Mühendisliği Kulübü işbirliği ile 27.11.2014 tarihinde Kağıthane Yerleşkesi Konferans Salonunda meslek tanıtım toplantısı düzenlenmiştir.

Toplantı, Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN’ in yaptığı açılış konuşması ile başladı. TMMOB Makine Mühendisliği Üye İlişkileri Birim Sorumlusu İbrahim TATAROĞLU, oda ve öğrenci üye çalışmalarıyla ilgili sunum yaptı. Endüstri Mühendisi Selma AYDIN meslek tanıtımında bulundu. Konferans katılımcılarından Makine Mühendisleri Odası İstanbul şube yönetim kurulu üyesi Aydın GÜÇKIRAN ise iş yaşamındaki deneyimlerini aktardı. İki saat süren toplantı soru ve yanıtlarla son buldu. Program, konferans salonu önünde düzenlenen kokteyl ile devam etti. Bu t oplantı aracılığı ile öğrencilerimize, öğrencilik ve meslek yaşamlarında büyük katkılar sağlayacak konferans, seminer, kurs vb hizmet ve birlikteliklerin neler olduğuna ilişkin bilgiler verilmiş ve bilgi akışının temelleri atılmıştır.

BÖLÜM BAŞKANIMIZ PROF. DR. KENAN ÖZDEN DOÇENTLİK SINAVINLARINA JÜRİ OLARAK KATILDI

Prof Dr Kenan Özden, 17.10.2014 tarihinde Yrd.Doç.Dr. Özcan Kılınçcı ile Yrd.Doç.Dr. Ercan Şenyiğit’in Okan Üniversitesi Akfırat Yerleşkesinde yapılan sözlü sınavlarına jüri üyesi olarak katılmıştır.

ORTAK YAZARLARI PROF. DR. KENAN ÖZDEN VE YÜKSEK ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ OĞUZHAN UĞUR OLAN BİLDİRİ, İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MAÇKA KAMPÜSÜ’NDE DÜZENLENEN “ULUSLARARASI KATILIMLI PROJE YÖNETİMİ KONFERANSI”NDA SUNULDU

Ortak yazarları Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ve yüksek lisans mezunlarımızdan Oğuzhan Uğur olan “Müşteri İlişkileri Yönetiminde Proje Yönetimi Yaklaşımı ve Emlak Sektöründe Bir Uygulama” başlıklı bildiri, 19 - 20 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde düzenlenen “Uluslararası Katılımlı Proje Yönetimi Konferansı” isimli bilimsel toplantıda sunuldu. Sunum, bölümümüz öğretim elemanlarından Uzm. Selin Özge DOP tarafından yapılmıştır.

ORTAK YAZARLARI PROF. DR. KENAN ÖZDEN, ARŞ. GÖR. SAİT GÜL VE END MÜH İREM UYAR OLAN BİLDİRİ BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ BEŞİKTAŞ KAMPÜSÜ’NDE DÜZENLENEN “14. ÜRETİM ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU (ÜAS 2014)” DE SUNULDU

Endüstri Mühendisliği öğretim elemanlarından Arş. Gör. Sait GÜL, 3-5 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul Beşiktaş’ta düzenlenen “14. Üretim Araştırmaları Sempozyumu (ÜAS 2014)” isimli bilimsel toplantıya ortak yazarları Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ve mezunlarımızdan İrem UYAR olan “Üretim Yönetimi Fonksiyonuna Verilen Görevler ve Örgütsel Yapısıyla İlgili Bir Alan Araştırması” başlıklı bildiriyle katılmış ve bildiri tam metni, sempozyum bildiriler kitabında basılmıştır. Bildiri Arş. Gör. Sait GÜL tarafından sunulmuştur.

ORTAK YAZARLARI ARŞ. GÖR. SAİT GÜL, ARŞ. GÖR. HAFİZE YILMAZ VE YRD. DOÇ. DR UMUT H. İNAN OLAN BİLDİRİ CENTRE DE CONVENCIOS INTERNACIONAL DE BARCELONA – CCIB’ DE DÜZENLENEN “20TH CONFERENCE OF THE INTERNATIONAL FEDERATION OF OPERATIONAL RESEARCH SOCITIES (IFORS 2014)” KONFERANSINDA SUNULDU

Endüstri Mühendisliği öğretim elemanlarından Arş. Gör. Hafize YILMAZ, 13-18 Temmuz 2014 tarihlerinde Barselona’da düzenlenen “20th Conference of the International Federation of Operational Research Socities (IFORS 2014)” konferansına Endüstri Mühendisliği bölümümüz öğretim elemanları Arş. Gör. Sait GÜL ve Yrd. Doç. Umut H. İNAN ile hazırlamış oldukları “A Decision Model For Assessment of the Firms’ Competitiveness Level in terms of Quality” başlıklı bildiriyle katılmıştır. Bildiri Arş. Gör. Hafize YILMAZ tarafından sunulmuştur.

ORTAK YAZARLARI ARŞ. GÖR. HAFİZE YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KABAK OLAN BİLDİRİ ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ GÖRÜKLE KAMPÜSÜNDE DÜZENLENEN “34. ULUSAL YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI VE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ”NDE SUNULDU

Endüstri Mühendisliği öğretim elemanlarından Arş. Gör. Hafize YILMAZ, 25-27 Haziran 2014 tarihlerinde Uludağ Üniversitesi tarafından Bursa Görükle’de düzenlenen “34. Ulusal Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği Kongresi” İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür KABAK ile hazırlamış oldukları “İnsani Yardım Lojistiğinde Güncel Gelişmeler” başlıklı bildiriyle katılmıştır. Bildiri Arş. Gör. Hafize YILMAZ tarafından sunulmuştur.

ORTAK YAZARLARI ARŞ. GÖR. SAİT GÜL, YRD. DOÇ. DR. AYBERK SOYER VE YRD. DOÇ. DR. SEZİ ÇEVİK ONAR OLAN BİLDİRİ İTÜ MAÇKA KAMPÜSÜNDE DÜZENLENEN “GLOBAL CONFERENCE ON ENGINEERING & TECHNOLOGY MANAGEMENT” KONFERANSINDA SUNULDU

Endüstri Mühendisliği öğretim elemanlarından Arş. Gör. Sait GÜL, 23-26 Haziran 2014 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından İstanbul Maçka’da düzenlenen “Global Conference on Engineering & Technology Management” konferansında İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ayberk SOYER ve Yrd. Doç. Dr. Sezi Çevik ONAR ile hazırlamış oldukları “A Model Suggestion for Measuring Dynamic Capabilities” başlıklı bildiriyle katılmıştır. Bildiri Arş. Gör. Sait GÜL tarafından sunulmuş ve tam metni Konferans CD’sinde basılmıştır.

SON SINIF ÖĞRENCİLERİNİN BİTİRME TASARIM PROJESİ (TEZ) SAVUNMA SINAVLARI YAPILDI

Bölümümüz 4. Sınıf öğrencilerinin tez savunma sınavları 16-17 Haziran 2014 tarihlerinde yapıldı. Öğrencilerimiz, kendi danışmanları da dahil olmak üzere üç öğretim üyesinden oluşan jürilerin karşısında mesleğe hazırlık anlamında derslerde öğrendikleri bilgilerin bir proje üzerinde sentezini hazırlamış oldukları Bitirme Tasarım Projelerini ve gelen soruları başarıyla yanıtlamışlardır.

 

BÖLÜMÜMÜZ DÖRDÜNCÜ MEZUNLARINI VERDİ

T. C. Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü dördüncü dönem mezunlarını verdi. Mezuniyet törenimiz 6 Haziran 2014 günü Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Endüstri Mühendisliği mesleği ile ilgili mükemmel bir eğitim alarak temel donanımını kazanmış olan tüm mezunlarımızı kutluyor, öğrenmenin yaşam boyu süreceği inancı ve tavsiyesiyle, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyoruz.

YÜKSEK LİSANS MEZUNLARIMIZI VERMEYE DEVAM EDİYORUZ

13.05.2014 tarihinde jürisinde Danışmanı Prof. Dr. Avni Y. ERYILMAZ, Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNAN ve Yrd. Doç. Dr. Selami KARDEŞ’in yer aldığı Semanur DEMİR, "İşletmelerin Rekabet Avantajı Sağlamasında İnovasyonun Yeri ve Özellikle Tekstil Firmalarının Performansı Üzerine Etkilerinin Analizi" başlıklı tez sunumunun ve sözlü sınavın ardından başarılı olarak değerlendirilmiş ve programımızdan mezun olmaya hak kazanmıştır. Kendisini tebrik ediyor ve meslek yaşamında başarılarının ve terfilerinin sürekli olmasını diliyoruz.

BÖLÜM BAŞKANIMIZ PROF. DR. KENAN ÖZDEN 12. SANAYİ KONGRESİ’NE KATILDI

Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN 15 Mart 2014 tarihinde İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen ve günümüzde dünyanın en etkili sosyal ve siyasal filozofları arasında gösterilen Francis FUKUYAMA’nın da konuşmacı olduğu “21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme” temalı 12. Sanayi Kongresi’ne katılmıştır.

ORTAK YAZARLARI PROF. DR. KENAN ÖZDEN VE ARŞ. GÖR. SAİT GÜL OLAN “YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI – I – BİLGİSAYAR DESTEKLİ DOĞRUSAL VE PARAMETRİK PROGRAMLAMA” KİTABI ÇIKTI!

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ve bölümümüzde görevli Arş. Gör. Sait GÜL’ün ortak yazar oldukları “Yöneylem Araştırması – I – Bilgisayar Destekli Doğrusal ve Parametrik Programlama” isimli kitap Nobel Akademik Yayıncılık tarafından Nisan 2014 tarihinde basılmış ve raflardaki yerini almıştır. Yöneylem Araştırmasına Giriş, Yöneylem Araştırmasında Bilgisayar Kullanımı, Doğrusal Programlama: Grafiksel, Cebirsel ve Simpleks Yöntem, Dualite ve Primal-Dual İlişkileri, Duyarlılık Analizleri, Parametrik Programlama, Ulaştırma Modeli, Atama Modeli ve Gezgin Satıcı Modeli konularını kapsayan kitapta hem işletme hem de askeri örnekler verilerek konu anlatımları zenginleştirilmiştir. Ayrıca QM for Windows yazılımı kullanılarak konulara bilgisayar uygulamaları eklenmiştir.

ORTAK YAZARLARI PROF. DR. KENAN ÖZDEN, YRD. DOÇ. DR. AZAMAT MAKSÜDÜNOV VE YRD. DOÇ. DR. SEYİL NAJİMUDİNOVA OLAN BİLDİRİ BİŞKEK’TE “VI. INTERNATIONAL CONGRESS ON ENTREPRENEURSHIP”  KONGRESİNDE SUNULDU

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, 24-26 Nisan 2014 tarihlerinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Kazakistan ve Celal Bayar Üniversitesi’yle birlikte Atatürk-Alatoo Üniversitesi tarafından Bişkek’de düzenlenen 6. Uluslararası Girişimcilik Kongresine (6th International Congress on Entepreneurship) Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Azamat MAKSÜDÜNOV ve Yrd. Doç. Dr. Seyil NAJİMUDİNOVA ile hazırlamış oldukları “Üniversite Öğrencilerinin İş Etiğine Yönelik Tutumları: Kırgızistan ve Türkiye Örneği”  başlıklı bildiriyle katılmışlardır. Bildiri Yrd. Doç. Dr. Azamat MAKSÜDÜNOV tarafından sunulmuştur.

KÖRFEZ DÖKÜM A.Ş. FABRİKASINA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

30.04.2014 tarihinde Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığınca, Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, Prof. Dr. Müzeyyen MARŞOĞLU ve Arş. Gör. Sait GÜL’ün de katılımıyla Dilovası Kocaeli’de bulunan Körfez Döküm San. ve Tic. A.Ş. fabrikasına teknik gezi düzenlendi. Endüstri Mühendisliği 2. ve 3. Sınıf öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen geziyle mesleki derslerde öğrenilen bilgilerin pekişmesi ve endüstriyel uygulamaların yerinde görülmesi açısından büyük yararlar sağlanmıştır. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Yusuf ALAN ve Baha ALAN başta olmak üzere Körfez Döküm A.Ş.’ye ve bizimle ilgilen diğer tüm yetkili ve çalışanlara katkıları ve gösterdikleri ilgi için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ MALZEME ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ’NE TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

30.04.2014 tarihinde Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığınca, Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, Prof. Dr. Müzeyyen MARŞOĞLU,  Arş. Gör. Sait GÜL ve 2.- 3. Sınıf öğrencilerinin katılımlarıyla TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Araştırma Enstitüsü’ne teknik gezi düzenlendi. Değerli zamanlarından özveride bulunarak bize ve genç meslektaş arkadaşlarımız olan öğrencilerimize tesislerini açarak göstermiş oldukları yakın ilgi için başta Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet TOPTAŞ’a, Ens. Md. Yrd. Dr. Levent TURHAN’a, Dr. Enver Bülent YALÇIN’a, Dr. Mehmet Fatih HÜSEYİNOĞLU’na ve TÜBİTAK çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Öğrencilerimizin TÜBİTAK’ta yaptıkları gözlemleri ve edindikleri bilgi ve deneyimleri hep anımsayarak yaşamlarının ileriki dönemlerine yansıtıp teknik gezi organizasyonumuzdan büyük yarar sağlayacaklarına inanıyoruz.

ORTAK YAZARLARI PROF. DR. KENAN ÖZDEN, ARŞ. GÖR. HAFİZE YILMAZ VE ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ BİLGEHAN YILDIRIM OLAN BİLDİRİYLE “IX. ENDÜSTRİ VE İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ KURULTAYI’NA KATILDI

Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş. Gör. Hafize YILMAZ, 06 –07 Aralık 2013 tarihlerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kampüsü’nde düzenlenen IX. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kurultayı’na ortak yazarları Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ile Endüstri Mühendisi Bilgehan YILDIRIM olan “İşletmelerde Kullanılan Satış Öngörüleme Teknikleri ve Satış Öngörülemede Karşılaşılan Sorunlar" başlıklı bildiri ile katılmıştır. Bildiri, ayrıca Kongre CD’sine ve kitabına basılmıştır.

BÖLÜM BAŞKANIMIZ PROF. DR. KENAN ÖZDEN “METALİK FİKİRLER – METAL SEKTÖRÜNDE 2. AR-GE PROJE PAZARI” ETKİNLİĞİNE KATILMIŞTIR

Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN 31 Ekim 2013 tarihinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sevgi Sarayı’nda İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) tarafından düzenlenen “Metalik Fikirler - Metal Sektöründe 2. AR-GE  Proje Pazarı” etkinliğine katılmıştır. Üniversite-Sanayi  işbirliğini amaçlayan bu etkinlikte çeşitli üniversitelerden ve sanayiden 522 proje sunularak standartlarda sergilenmiş ve dereceye giren projelere ödülleri verilmiştir. Bölüm öğrencilerimizin staj ve proje çalışmalarında işbirliği yapılması konusunda Birlik Yöneticileri ve işadamlarıyla görüşülerek olumlu gelişmeler sağlanmıştır.

BÖLÜM BAŞKANIMIZ PROF. DR. KENAN ÖZDEN İNOVASYON HAFTASIYLA İLGİLİ TİM ÖN TOPLANTISINA KATILDI

 28-30 Kasım Türkiye İnovasyon Haftası 2013 Kapsamında 24.10.2013 tarihinde Shangri-La Bosphorus Otel’de Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İstanbul Valisi’nin başkanlığında düzenlenen Etkinlik Öncesi Yemekli Toplantıya davetli olarak Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan Özden katılmıştır. Prof. Özden bu toplantıda söz alarak akademisyenliğinin yanında 15 yıllık bir sanayi ve iş geçmişi olduğunu belirttikten sonra özetle “ Üniversitelerin bireysel çabalarla inovasyon konusunda yaptıklarının dile getirilmesi elbette önemlidir. Ancak inovasyon konusunda örgütlü olarak nelerin nasıl yayılması gerektiği daha önemlidir. Bireysel hedeflerin birleştirildiği ortak bir hedef olmalı ve bu hedef üzerinde yoğunlaşılarak sonuç alınmalıdır. Bunun için de inovasyon çabalarının örgütlü olarak etkin bir biçimde yönetilmesi gerekir. İnovasyon etkinliklerinin iki tarafı vardır. İlki Sanayi ve Ticaretin yer aldığı uygulama ayağı, diğeri de üniversitelerin yoğunluklu olarak yer aldığı araştırma ve geliştirme (AR-GE) ayağı. İşte bu iki ayağın örgütlü ve etkin bir biçimde işbirliğinin sağlanması gerekir. Bunun için de iyi bir örgütlenme gerekir. Örneğin Sanayi ve Ticaret  odalarının, KOSGEB’in, İGEME’nin, Kalkınma Ajansı’nın ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların önderlik edeceği bir yapıyla tüm işletme ve kuruluşlardan sorunlar ve projeler toplanarak bir “proje ve sorunlar envanteri” oluşturulmalı; yine üniversite ayağında görevlendirilecek “ Uygulama Araştırma merkezleri”, “Teknokentler”, “Kuluçkalıklar” ve oda, sanayi ve kamu temsilcilerinin de üyesi olacağı “Bölüm Danışma Kurulları” kanalıyla bu sorun ve projeler üniversitelerle eşleştirilmelidir. Böylece şimdiki gibi uygulama projelerine ilgi duyan Öğretim Üyeleri, araştırma, Bitirme Tasarım Projesi ve tez çalışmaları için sadece kendi çevreleri çapında ulaşabilecekleri sınırlı somut proje kısıtından da kurtulmuş olurlar” görüşlerini dile getirdi.

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İLE TOPLANTILAR YAPILDI

27.09.2013 tarihinde gerçekleştirilen Makine Mühendisleri Odası bünyesindeki toplantıda Fakülte ve Bölümümüzü Prof. Dr. Mazhar ÜNSAL ve Arş. Gör. Sait GÜL temsil etmişlerdir. Toplantıda mühendislik disiplinlerinin yer aldığı İstanbul’daki üniversitelerin dekan ve bölüm başkanlarının da katılımları ile “Mühendislik Eğitimi” ve “Üniversite – MMO İlişkileri” başlıklı konular ele alınmıştır.

BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BÖLÜM TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

01.10.2013 tarihinde bölümümüzü yeni kazanan öğrencilerimiz için “Bölüm Tanıtım Toplantısı” yapıldı. Toplantıda, Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, yeni öğrencilerimize bölüm akademik elemanlarını tanıştırdı. Bölüm öğretim üyemiz, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili ve Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Remzi ÇETİN, önceki Dekanımız Prof. Dr. Mazhar ÜNSAL, Vestel Eski Genel Müdürü ve Kurumsal Kaynak Planlaması dersi öğretim görevlimiz Kazım ÜLKER ile toplantıya katılan diğer öğretim elemanları kısa birer konuşma ile öğrencilere öğütlerde bulundular. Daha sonra Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, öğrencileri bilgilendirmek amacıyla Üniversitemizi, Bölümümüzü, Endüstri Mühendisliği ve çalışma alanlarını, hedeflerimizi, eğitim-öğretimi, öğrencilerimize kazandırmak istediğimiz nitelikleri, ilk ders niteliğinde bir eğitim için tavsiyeler, staj olanakları ve sanayi işbirliği gibi temel konuları içeren bir sunum yaptı. Yeni gelen öğrencilerimize hoş geldiniz diyor, onları içtenlikle kutluyor ve başarılı bir üniversite yaşamı geçirmelerini gönülden diliyoruz.

ARŞ. GÖR. HAFİZE YILMAZ, “AVRUPA YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI KONFERANSI – 26. EURO-INFORMS”A KATILDI

Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş. Gör. Hafize YILMAZ, 1 – 4 Temmuz 2013 tarihlerinde Sapienza Roma Üniversitesi Kampüsü’nde düzenlenen 26. EURO-INFORMS – 26th European Conference on Operational Research konferansında ortak yazarları Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ile Arş. Gör. Sait GÜL olan “Assessing Healthcare Service Quality Using an Integrated AHP and Fuzzy TOPSIS Method" başlıklı bildiri ile katılmıştır.

ARŞ. GÖR. HAFİZE YILMAZ, 22. ULUSLARARASI ÇOK KRİTERLİ KARAR VERME KONFERNASI’NA (MCDM 2013) KATILDI

Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş. Gör. Hafize YILMAZ, 17 – 21Haziran 2013 tarihlerinde Malaga Üniversitesi’nde düzenlenen MCDM2013- 22nd International Conference on Multiple Criteria Decision Making kongresine ortak yazarları Arş. Gör. Sait GÜL ve Prof. Dr. İlker TOPÇU olan “An Integrated AHP&VIKOR Method for Hospital Site Selection” başlıklı bildirisi ile katılmıştır.

YÜKSEK LİSANS PROGRAMIMIZ İLK MEZUNLARINI VERDİ

Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans (Tezli) programımız ilk mezunlarını verdi. Oğuzhan Uğur’un 18.06.2013 tarihinde yapılan, ve jüri üyeliklerini Danışmanı Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, Prof. Dr. Mazhar ÜNSAL ve Prof. Dr. Sami ERCAN’ın yaptığı “Müşteri İlişkileri Yönetiminde Süreç ve Proje Yaklaşımı ve Bir Uygulama” ile Gülay Kaplan’ın 27.06.2013 tarihinde yapılan, jürisinde Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNAN, Prof. Dr. Hüseyin BAŞLIGİL ve Prof. Dr. Avni Y. ERYILMAZ’ın yer aldığı “Kansei Mühendisliği ve Kansei Mühendisliği Kullanılarak Bir WEB Sayfasının Yeniden Tasarımı” başlıklı bitirme projeleri ve son olarak 11.09.2013 tarihinde jürisinde Danışmanı Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, Prof. Dr. Mazhar ÜNSAL ve Yrd. Doç. Dr. Ulviye HACIZADE'nin yer aldığı Deniz ALTUNBEK, "Kriz Yönetiminde Üretim Yönetimi Modeli Politikaları ve Uygulamaları" başlıklı tez sunumlarının ve sözlü sınavın ardından başarılı olarak değerlendirilmiş ve öğrencilerimiz programımızdan mezun olmaya hak kazanmışlardır. Kendilerini tebrik ediyor ve meslek yaşamlarında başarılarının ve terfilerinin devamını diliyoruz.

BÖLÜMÜMÜZ ÜÇÜNCÜ MEZUNLARINI VERDİ

T.C. Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü üçüncü mezunlarını verdi. Mezuniyet törenimiz 6 Haziran 2013 günü Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Tüm öğrencilerimizi kutluyor, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyoruz.

SON SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN ROZET TAKMA VE ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası Endüstri Mühendisliği Meslek Komisyonu ve Bölümümüzce birlikte düzenlenen törenle bölümümüzü bitiren öğrencilere Oda Rozeti takıldı ve dereceye giren ilk 6 öğrenci Duygu Düzenli, Sema Özcan, Tuğçe Ecevit, Tuğçe Tuğtekin, Güner Uslu ve Çisem Balkan’a armağanları verildi. Törende Dekanımız, Bölüm Başkanımız ve Öğretim üyelerimiz birer konuşma yaparak genç mühendislerimize meslek ve sosyal yaşamlarında başarılı olabilmeleri için öğütlerde bulundular. Törenin ardından Bölümümüzce mezun olan öğrencilere kokteyl verildi. Öğrencilerimizi yürekten kutluyor ve başarılarının iş yaşamında da artarak devam etmesini temenni ediyoruz.

LİSANS TEZ SAVUNMALARI GERÇEKLEŞTİ

Son sınıf öğrencilerimiz 17-19 Haziran 2013 tarihlerinde Bitirme Tasarım Projesi kapsamında hazırladıkları bitirme tezlerini sunarak çalışma yaşamlarına giden en önemli adımlardan birini daha başarıyla tamamlamışlardır. Kendilerini kutluyor ve gelecekte de başarılı projelerine devam etmelerini diliyoruz.

FRİTERM TEKNİK CİHAZLAR VE GELİŞİM VALF FABRİKALARINA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

13.05.2013 tarihinde Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığınca, Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, Prof. Dr. Müzeyyen MARŞOĞLU veArş. Gör. Sait GÜL’ün de katılımıyla Tuzla’da bulunan Friterm Teknik Cihazlar San. Ve Tic. A.Ş. ve Gelişim Valf ve Makine Sanayi Tic. Ltd. Şti. fabrikalarına teknik gezi düzenlendi. Endüstri Mühendisliği 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen geziyle mesleki derslerde öğrenilen bilgilerin pekişmesi ve endüstriyel uygulamaların yerinde görülmesi açısından büyük yararlar sağlanmıştır. Gelişim Valf Genel Müdürü Muzaffer DANIŞMAN’a, Friterm Teknik Cihazlar’ dan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Ali Metin DURUK’a, Yeşim KARAMÜFTÜOĞLU’ na, Arzu VERİR’e ve her iki fabrikanın da bizle ilgilenen diğer tüm yetkili ve çalışanlarına, katkıları ve gösterdikleri ilgi için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

KARİYER GÜNLERİ KAPSAMINDA SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

09.05.2013 tarihinde Haliç Üniversitesi Kariyer Günleri kapsamında Turkcell İletişim Hizmetleri’nden Satınalma, Lojistik ve Kontrat Yönetimi Direktörü Gonca Yılmaz BATUR ve 10.05.2013 tarihinde Ülker Grubu Ünlü Mamülleri Başkan Yardımcısı ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cafer FINDIKOĞLU sunumlarını gerçekleştirmişlerdir. Sunumlar öğrencilerimizin büyük ilgi ve katılımıyla gerçekleşmiştir. Bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları için konuşmacılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. KENAN ÖZDEN’İN MAKALESİ YAYINLANDI

Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN’in S. NAJIMUDİNOVA ile birlikte hazırladığı “Örgüt Kültürü Görsel Öğelerinin Örgüt Çalışanları Tarafından Algılanması: Bişkek Örneği” başlıklı çalışması Journal of Yaşar University dergisinde yayınlanmıştır.

(Özden, K; Najimudinova, S.: “Örgüt Kültürü Görsel Öğelerinin Örgüt Çalışanları Tarafından Algılanması: Bişkek Örneği”, Journal of Yaşar University, Vol. 8, No. 29, Jan 2013, P.4813-4834 (EBSCO, DOAJ, ProQuest-Ulrich-CSA, Ohiolink, WORLDCAT indeksli))

ARŞ. GÖR. SAİT GÜL’ÜN MAKALESİ YAYINLANDI

Bölümümüz Araştırma Görevlisi Sait GÜL’ün, Endüstri Yüksek Mühendisi Kerem SÜMER ile birlikte hazırladıkları "ISO ve EFQM Kalite Yönetim Sistemlerinin Karşılaştırılması: Literatür Araştırması" başlıklı makale Akademik Bakış Uluslar arası Hakemli Sosyal Bilimler E-Dergisi'nin Mayıs-Haziran'13 tarihli 36. sayısında yayınlanmıştır. 

BÖLÜMÜMÜZ ÖĞRENCİSİ MELTEM DARAKCI AVRUPA ÖĞRENCİ FORUMU'NA KATILACAKTIR

2-07 Nisan 2013 tarihleri arasında Mannheim Üniversitesi (Almanya) ve Avrupa Öğrenci Formunun Liderliğinde gerçekleştirilecek "Association des Generaux des Etudiants de I'Europe(European Students Forum) - General Assembly" adlı Avrupa Öğrenci Forumu'na öğrencimiz Meltem DARAKCI katılacaktır.
Kafkasya ve Türk European Students Forum üyeleri komisyon başkan yardımcılığı da yapan öğrencimiz Meltem DARAKCI, Avrupa Öğrenci Forum'u Türkiye Ağ Komisyon Başkanlığı'na da aday olacaktır.
Öğrencimize Haliç Ailesi ve Endüstri Mühendisliği Bölümü olarak başarılar diliyoruz.

BENZETIM LABORATUVARIMIZA  “SIMIO ACADEMIC EDITION” YAZILIMI KURULMUŞTUR

03.01.2013 tarihinde Simio LLC Firması ile yapılan sözleşme ile simülasyon eğitimi ve araştırmalarını desteklemek için “Simio Academik Edition” yazılımı ERP ve Benzetim Laboratuvarımızda kullanılmaya başlanmıştır. Kesikli ve sürekli modelleme, 3D animasyon gibi birçok özelliği olan ve kullanım kolaylığı, esnekliği ve güçlü olması ile tanınan bu yazılımın öğrencilerimizin yetişmesinde büyük katkıları olacaktır.

BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BÖLÜM TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Bölümümüzü yeni kazanan öğrencilerimiz için “Bölüm Tanıtım Toplantısı” yapıldı. Toplantıda, yeni öğrencilerimiz ile bölüm akademik kadromuz tanıştı ve bölüm başkanımız Prof. Dr. Kenan ÖZDEN öğrencileri bilgilendirmek amacıyla Üniversitemizi, Bölümümüzü, Endüstri Mühendisliği ve çalışma alanlarını, hedeflerimizi, eğitim-öğretimi, öğrencilerimize kazandırmak istediğimiz nitelikleri, başarılı bir eğitim için tavsiyeler, staj olanakları ve sanayi işbirliği gibi temel konuları içeren bir sunum yaptı. Yeni gelen öğrencilerimize hoş geldin diyor, onları içtenlikle kutluyor ve başarılı bir üniversite yaşamı geçirmelerini gönülden diliyoruz.

ARŞ. GÖR. SAİT GÜL, “12. ÜRETİM ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU”NA KATILDI

Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş. Gör. Sait GÜL, 27 – 29 Eylül 2012 tarihlerinde Üretim Araştırmaları Derneği ve Gediz Üniversitesi tarafından Gediz Üniversitesi Seyrek Kampüsü’nde düzenlenen ÜAS’12 – Üretim Araştırmaları Sempozyumu'na konuları ve yazarları aşağıda belirtilen 2 bildiri ile katılmıştır. Bildiriler kongre kitabında yayınlanmıştır. Ayrıca Prof. Dr. Kenan ÖZDEN Sempozyum Bilim Kurulu üyeliği yapmıştır.

“Bankacılık Sektöründeki Kalite Unsurlarının Banka Hizmet Performansına Etkisi: Bir Anket Çalışması”, Avni Yücel ERYILMAZ, Kerem SÜMER, Sait GÜL
“KOBİ’lerin Yer Seçim Kararlarının Analizi ve Yer Seçiminde Karşılaştıkları Zorluklara İlişkin Bir Anket Çalışması”, Kenan ÖZDEN, Sait GÜL, Seda BALCI

ARŞ. GÖR. SAİT GÜL VE ARŞ. GÖR. HAFİZE YILMAZ YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI KONFERANSINA KATILDILAR

Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş. Gör. Hafize YILMAZ, ortak yazarı bölümümüz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNANolan “Bir Hastanede Hasta Memnuniyetine Yönelik Bir İstatistiksel Süreç Kontrol Çalışması” isimli bildirisini;
Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş. Gör. Sait GÜL de ortak yazarı bölümümüz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNAN olan“Hava Taşımacılığı için Pilot Seçimi: Çok Ölçütlü Bir Karar Destek Modeli Önerisi” isimli bildirisini,
Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş. Gör. Sait GÜL, ortak yazarı İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlker Y. TOPÇU ile olan “Turistik Faaliyetlerin Seçimi için Bir Karar Modeli Önerisi” isimli bildiriyi 32. Ulusal Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği Kongresi’nde sunmuştur. Çalışma kongre CD’sinde yayınlanmıştır.

ÖĞRETİM ÜYEMİZ YRD. DOÇ. DR. UMUT H. İNAN VE ÖĞRENCİLERİMİZ YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI KONFERANSINA KATILDILAR

20-22 Haziran 2012 tarihlerinde İstanbul'da Doğuş Üniversitesi Acıbadem Yerleşkesi’nde düzenlenen “32. Ulusal Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği Kongresi” (YAEM 2012)’ye bölümümüz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNAN ile bölümümüz lisans ve yüksek lisans öğrencileri, aşağıda belirtilen bildirilerle katılmışlar ve sunumlarını gerçekleştirmişlerdir. Bildiriler ayrıca kongre CD’sinde de yayınlanmıştır.

“EFQM İş Mükemmelliği Modelinde Değerlendirme Tekniği olarak AHP'nin Kullanılması”, Selen Candan Cansev, Umut Hulusi İnan
“Toplam Kalite Yönetimi ve Yalın Yönetim Uygulamalarının Hastanelere Getirileri Üzerine Bir Araştırma”, Umut Hulusi İnan, Ezgi Münevver Kocapehlivan, Derya Kutlu
“Enerji Yönetim Sistemi Standardı ISO 50001'in Türk Sanayisine Uygulanmasında Karşılaşılabilecek Zorluklar ve Standardın Endüstriye Kazandıracakları”, Aytaç Onur Akbal, Umut Hulusi İnan
“Verimlilik Yönetim Sisteminin Bir Standart Olarak Endüstriyel İşletmelerde Uygulanması ”, Tolga Batur Kandilli, Umut Hulusi İnan
“İş Memnuniyetinin Çalışan Verimliliği Üzerinde Etkisi Telekom Sektöründe Bir Anket Çalışması” , Umut Hulusi İnan, Tomris Eker, Erdinç Yiğitel
“Bir Üretim İşletmesinin Güvenilirlik Merkezli Bakım İle Bakım Giderlerinin Azaltılması”, Umut Hulusi İnan, Oğuzhan Uğur, Betül Koyuncu, Semanur Demir, Gülay Kaplan
“Ergonomik Tasarım Gereklilikleri ve Uygunluklarının Antropometrik Veriler Yoluyla Analizi: Bir Üniversite Uygulaması”, Umut Hulusi İnan, Cenk Karacin, Sema Özcan, Merve Karacin

ARŞ. GÖR. HAFİZE YILMAZ, “13. ULUSLARARASI EKONOMETRİ, YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI VE İSTATİSTİK KONFERANSI”NA KATILDI

Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş. Gör Hafize YILMAZ, 24 – 26 Mayıs 2012 tarihlerinde Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa kentinde düzenlenen “13. Uluslararası Ekonometri Yöneylem Araştırması ve İstatistik Konferansı”na, Sakarya Üniversitesi öğretim elemanı Arş. Gör. Gökhan ERDİR’le hazırlamış oldukları “Bir İşletmede İstatistiksel Süreç Kontrolü Çalışması” başlıklı bildiriyle katılmış ve 25 Mayıs tarihinde bildirinin sunumunu gerçekleştirmiştir. Ayrıca bildiri, kongre kitabı ve CD’sinde de yayınlanmıştır.

ÖĞRETİM ÜYEMİZ YRD. DOÇ. DR. UMUT H. İNAN MESS EĞİTİM VAKFI İLE “SATINALMA VE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ” EĞİTİMİ VERDİ

Öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNAN,11-12 Mayıs 2012 tarihlerinde Ümmehan Elginkan Teknik Eğitim Merkezi’nde, Elginkan Holding ve üretici şirketlerine yönelik “Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi” eğitimi vermiştir. Eğitimde günümüz küresel rekabet koşullarında satınalma kavramının işletmelerin verimliliği ve karlılığa etkisi, bu hususun tedarik zinciri içindeki öneminin kavratılması, kurumların süreçlere artı değer katabilecek uygulamaların aktarılması amaçlandı.

BÖLÜMÜMÜZ İKİNCİ MEZUNLARINI VERDİ

T.C. Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ikinci mezunlarını verdi! Mezuniyet törenimiz 6 Haziran 2012 günü Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Büyük coşku içinde öğrencilerimiz ve aileleriyle gerçekleştirilen törende genç mühendislerimiz diplomalarını aldıktan sonra büyük bir sevinçle keplerini attılar. Tüm öğrencilerimizi kutluyor, genç mühendislerimize mutlu ve başarılı bir yaşam diliyoruz.

DEKANIMIZ VE BÖLÜM ÖĞRETİM ÜYEMİZ PROF. DR. MAZHAR ÜNSAL’IN MAKALELERİ YAYINLANDI

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mazhar ÜNSAL’ın Gaziantep Üniversitesi öğretim elemanı Doç. Dr. Recep Yumrutas ile birlikte hazırlamış oldukları “Modeling and performance analysis of a house heating system with a ground coupled heat pump” başlıklı makalesi Energy Education Science and Technology Part A: Energy Science and Research dergisinin 28. sayısında; yine Doç. Dr. Recep Yumrutas ile birlikte hazırladıkları “Energy analysis and modeling of a solar assisted house heating system with a heat pump and an underground energy storage tank” başlıklı makalesi ise, Solar Energy dergisinin 86. sayısında yayınlanmıştır.

BÖLÜM ÖĞRETİM ÜYEMİZ PROF. DR. AVNİ YÜCEL ERYILMAZ GÖKÇE GENÇAY'IN DOKTORA SINAVINA JÜRİ OLARAK KATILMIŞTIR

Bölümümüz öğretim üyesi Prof. Dr. Avni Yücel ERYILMAZ, 29.06.2012 tarihinde Bartın Üniversitesinde aday Hikmet Batuhan’ın doktora tez savunma sınavına jüri üyesi olarak katılmıştır. Hazırladığı tezin ve yaptığı sunumun jüri tarafından yeterli bulunması üzerine adaya "doktor" unvanı verilmesi uygun bulunmuştur.

TMMOB İLE BİRLİKTE BÖLÜMÜMÜZDE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERİMİZE ROZET TAKMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) tarafınca bölümümüzde dereceye giren 5 öğrencimize rozet takıldı ve hediye verildi. Bölüm birincimizSelen Candan CANSEV, ikincimiz Çağdaş SARAL, üçüncümüz Ezgi Münevver KOCAPEHLİVAN, dördüncümüz Tolga Batur KANDİLLİ, beşincimiz ise Merve YAYLALI oldu. Öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyor ve başarılarının iş yaşamında da artarak devam etmesini temenni ediyoruz.

BÖLÜMÜMÜZ ÖĞRENCİSİ MELTEM DARAKCI KÖLN VE ENSCHEDE KONFERANSLARINA MODERATÖR OLARAK KATILDI

Üniversitemiz Endüstri Mühendisliği bölümü 2. sınıf öğrencisi ve aynı zamanda Endüstri Mühendisliği Kulübü Genel Sekreteri Meltem DARAKCI 26 Nisan - 30 Mayıs 2012 tarihlerinde Avrupa Öğrenci Forumunun Köln’de düzenlediği, Köln Valisi Angela Spizig ve Köln Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Axel Freimuth ev sahipliğinde gerçekleşen “ Turkey, Cultural Diversity for Europe?” (Türkiye, Avrupa’nın Kültürel Çeşitliliği) adlı, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB)’ne giriş sürecinin ve Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun ele alınıp tartışma oturumlarının, çalıştayların ve panellerin gerçekleştirildiği konferansa organizasyon üyesi olarak katıldı.

Bu konferansta Türkiye'nin AB’ye giriş sürecindeki aşamaları ve 50 yıl önce göç eden Türk kökenlilerin Almanya'daki durumları ele alındı. Konferansta Türkiye'nin AB'ye giriş sürecinin yanı sıra İstanbul ve Köln' ün kardeş kentler olması, 2012 yılının Türkiye'den Almanya' ya göçün 50. Yılına denk gelmesi ve Köln' ün Türkiye'den Almanya' ya göçün en yoğun yaşandığı bölge olması nedeni ile konferans boyunca Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının Almanya'ya uyum süreci, Almanya'da eğitimdeki ve çalışma hayatındaki yerleri vb konular tartışıldı. Konferansa, Avrupa'nın 40 ülkesinin 180 ayrı kentinden başvuran ve seçilen 40 öğrenci ile Köln Üniversitesi öğrencileri katılımda bulundular. Panel için Avrupa Öğrenci Forumu tarafından seçilen delegelerden biri olarak İstanbul'dan kabul edilme başarısını gösteren Meltem DARAKCI, aynı zamanda çalıştay moderatörü olarak organizasyon takımında yer aldı ve Üniversitemizi başarıyla temsil etti. Bu konferansın ardından da 1-6 Mayıs 2012 tarihlerinde Hollanda'nın Enschede kentinde gerçekleşen Avrupa Öğrenci Forumunun 40 Ülke ve 180 şehir üniversitesinden 900 üniversite öğrencisinin katılımı ile gerçekleşen Genel Kurulu “Agora”ya temsilci olarak katıldı.

http://www.dha.com.tr/aegeenin-kolndeki-etkinliklerinde-turkiye-son-dakika-haberi_307507.html 
http://www.magazinavrupa.com/news.php?id=2387 
http://www.hurriyet.de/eurodhaberbulteni/

ARŞ. GÖR. SAİT GÜL, ULUSAL LOJİSTİK VE TEDARİK ZİNCİRİ KONGRESİ'NE KATILDI

Bölümümüz öğretim elemanlarından Arş. Gör. Sait GÜL, 10 – 12 Mayıs 2012 tarihlerinde Lojistik Derneği (LODER) ve Konya Üniversitesi tarafından Konya Dedeman Otel’de düzenlenen ULTZK’12 – UIusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi'ne, bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ve 2011 yılı lisans mezunlarından Endüstri Mühendisi Ceren DEMİR ile birlikte hazırlamış oldukları “Endüstri İşletmelerinde Uygulanan Stok Kontrol Yöntemlerinin ve Yaşanan Stok Yönetim Sorunlarının Belirlenmesine Yönelik Bir Saha Araştırması” başlıklı bildiriyle katılmış ve 11 Mayıs tarihinde bildirinin sunumunu gerçekleştirmiştir. Ayrıca bildiri, kongre kitabında da yayınlanmıştır. Kongrede Tedarik Zinciri Yönetimi, Lojistik Yönetimi, Taşımacılık Yönetimi, Depo Yönetimi, Kentsel Lojistik, Lojistik Bilişim Sistemleri, Yeşil Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi, Tersine Lojistik, Ağ Tasarımı, Tedarikçi İlişkileri Yönetimi, Yer Seçimi, Kalite Yönetimi ile Üretim ve İşlemler Yönetimi gibi konularda mesleki ve bilimsel sunumların yanı sıra özel ve davetli konuşmacıların sunumları da yapılmıştır.

GEDİK HOLDİNG’E TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

2 Mayıs 2012 tarihinde Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığınca, Pendik’te bulunan ve Gedik Holding bünyesinde faaliyet gösteren “Gedik Kaynak” ile “Gedik Döküm ve Vana“ fabrikalarına teknik gezi düzenlendi. Başta Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ve Malzeme dersi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müzeyyen MARŞOĞLU olmak üzere Endüstri Mühendisliği Bölümü 1., 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen gezi, mesleki derslerde öğrenilen bilgilerin pekişmesi ve endüstriyel uygulamaların yerinde görülmesi açısından büyük katkı sağlamıştır. Başta Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya GEDİK SADIKLAR, Gedik Kaynak Fabrikası Genel Müdürü Edib SARAÇOĞLU, IIW Eğitim Koordinatörü ve Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tuba KARAHAN, Teknik Danışman ve Tersaneler Bölge Müdürü Celalettin DÜNDAR ile Gedik Eğitim Vakfı Eğitim Birimi Müdürü Mustafa TÜMER olmak üzere her iki fabrikada da öğrencilerimizle yakından ilgilenen tüm yetkili ve çalışanlara katkıları ve gösterdikleri ilgi için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

TANINMIŞ EKONOMİST VE YAZAR EGE CANSEN, ÜNİVERSİTEMİZDE KONFERANS VERDİ

Bölümümüzün 2011- 2012 Eğitim-Öğretim yılı akademik etkinlikleri çerçevesinde, ekonomist ve yazar Ege CANSEN, 17 Nisan 2012 tarihinde üniversitemiz öğrencilerine, akademik ve idari personele açık olarak “İktisat, Akıl ve Ahlâk” konulu bir konferans verdi. Katılımcılar tarafından ilgiyle izlenen konferansta Cansen, öğrencilerle sık sık diyaloğa girerek aynı zamanda mesleki yaşamıyla ilgili önemli bilgi ve deneyimlerini de katılımcılarla paylaştı.

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ GELENEKSEL MART KAHVALTISI DÜZENLENDİ

Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Klübü (EMK) tarafından 17 Mart 2012 Cumartesi günü Bahar Country'de bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencilerinin katılımıyla Geleneksel Mart Kahvaltısı düzenlenmiştir. Gerçekleşen sosyal amaçlı bu etkinliklerle öğrenciler arasındaki kaynaşma ve arkadaşlığın, gelecekteki Haliçli Endüstri Mühendisleri Birlikteliğini oluşturacağına yürekten inanıyoruz.

PROF. DR. AVNİ YÜCEL ERYILMAZ GÖKÇE GENÇAY'IN DOKTORA SINAVINA JÜRİ OLARAK KATILMIŞTIR

24.02.2012 Cuma günü saat 10.00 da İstanbul Üniversitesinde aday Gökçe GENÇAY'ın doktora sınavı yapılmıştır. Hazırladığı tezin ve yaptığı sunumun jüri tarafından yeterli bulunması üzerine kendisinin "doktor" unvanı verilmesi uygun bulunmuştur.

BÖLÜM BAŞKANIMIZ PROF. DR. KENAN ÖZDEN'İN MAKALESİ YAYINLANDI

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan ÖZDEN'in "The Importance of Country of Origin on Purchasing Durable Consumer Goods: In Case Of Kyrgyzstan" adlı makalesi, Üniversitemiz adresli olarak, Cabell's, EBSCO, Ulrich's, Index Copernicus Internatinal ve Gale indeksleri kapsamındaki American International Journal of Contemporary ResearchDergisinin Vol. 2 No. 2; February 2012 sayısında "Open Access"olarak yayınlanmış olup makaleye http://www.aijcrnet.com/index.php/archive?id=99adresinden ulaşılabilir.

YRD. DOÇ. DR. UMUT H. İNAN KOBİ DANIŞMANLIK SİSTEMİ PROJESİ'NE KATILMIŞTIR

Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNAN KOSGEB-JICA (Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı) ile ortaklaşa gerçekleştirilen KOBİ DANIŞMANLIK SİSTEMİ PROJESİ'ne İstanbul genelinden 20 danışmandan biri olarak seçilmiş ve programı başarıyla tamamlayarak sertifikasını almıştır.

YRD. DOÇ. DR. UMUT H. İNAN VE ÖĞRENCİLERİ 7. KOBİLER VE VERİMLİLİK KONGRESİ'NE KATILDI

Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNAN öğrencileri Alper Ahmet Yıldırım ve Cenk Karacin ile 25-26 Ekim 2011 tarihleri arasında İstanbul Kültür Üniversitesi ve KOSGEB (T.C.Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) işbirliğiyle düzenlenen "İşletmeler için 2023 Vizyonu" temalı 7. KOBİ'ler ve Verimlilik Kongresi'nde "ÇALIŞMA ORTAMINDAKİ ERGONOMİK FAKTÖRLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ YOLUYLA VERİMLİLİĞİN ARTTIRILMASI" konulu bir bildiri sunmuş olup bildiri kongre kitabında yayınlanmıştır.

YARD. DOÇ. DR. UMUT H. İNAN VE ÖĞRENCİLERİ, 17. ULUSAL ERGONOMİ KONGRESİ'NE KATILDI

Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Umut H. İNAN 14-16 Ekim 2011 tarihlerinde düzenlenen 17. Ulusal Ergonomi Kongresinde öğrencileri Alper Ahmet Yıldırım, Cenk Karacin ve Cansu Yılmaz ile hazırladıkları "Owas Metodu ile Çalışma Duruşlarının İncelenmesi, Etiket ve Matbaacılık Sektoründe Bir Uygulama" konulu bildiriyi sunmuştur. Bildiri, kongre kitabında yayımlanmıştır.

BÖLÜMÜMÜZ ÖĞRETİM ELEMANLARINDAN ARŞ. GÖR. SAİT GÜL, ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ YAZILIMLARI KONGRE VE SERGİSİ'NE KATILDI

Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından Arş. Gör. Sait GÜL, 30 Eylül - 1/2 Ekim 2011 tarihlerinde TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen EMYK 2011 - Endüstri Mühendisliği Yazılımları Kongre ve Sergisi'ne katılmıştır. Kongrede, uygulama paylaşım oturumları çerçevesinde ERP, Optimizasyon - Simülasyon, CRM, SCM, BI, PLM ve özel uygulama ana başlıklarında toplam 23 oturumda 43 sunum; 4 oturumda 12 akademik bildiri sunumu ile 1'er panel, söyleşi, yuvarlak masa toplantısı, forum ve bir güne yayılan toplam 14 kurs düzenlenmiştir. Arş. Gör. Sait GÜLkongreye bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ile birlikte hazırlamış olduğu “Kurumsal Öğrenme Bağlamında Bilgi Haritalama” başlıklı bildiriyle katılmış ve 1 Ekim tarihinde bildirinin sunumunu gerçekleştirmiştir. Öte yandan Üniversitemiz bu kongreyi destekleyen üniversiteler içinde yer almış ve Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, kongrenin Danışmanlar Kurulu üyeliğini yapmıştır.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ KULÜBÜ "KİTAP BAĞIŞ KAMPANYASI" DÜZENLEDİ

Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlediği "Kitap Bağışı Kampanyası" sonucu toplanan kitaplardan seçilen 177 adet kitap, Eskişehir Oklubalı Köyü Sabri Kahvecioğlu İlköğretim Okulu Kitaplığına bağışlanmıştır.

Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Kenan ÖZDEN tarafından koordine edilerek ulaştırılan kitapların alınması üzerine, Oklubalı Sabri Kahvecioğlu İlköğretim Okulu Müdürlüğü’nden 20.10.2011 tarihinde gelen teşekkür belgesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

BÖLÜMÜMÜZ ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. UMUT H. İNAN, DEĞİŞİM YÖNETİMİ SEMPOZYUMU'NA KATILDI

Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNAN, Boğaziçi Eğitim tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde Sheraton-İstanbul Maslak otelde düzenlenen "Değişim Yönetimi Sempozyumu'na " Başarılı bir değişim girişimini etkileyen ana faktörler: Değişim ihtiyacı için bir ortam yaratılması, değişimi gerçekleştirecek kişiler arasında konsensüs sağlanması, değişimin yönünün ve vizyonunun belirlenmesi, uzun vadeli olarak değişimin organizasyonel kültürün bir parçası haline getirilmesi. Basic factors affecting succesfull change: Sense of urgency, developing a guiding coalition, developing a vision for change. Making change a part of organizational culture." konulu sunumuyla konuşmacı olarak katılmıştır. (www.bosphorusconferences.com)

ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİMİZE ERP EĞİTİMİ VERİLDİ

Bölümümüz araştırma görevlilerine 1-5 Ağustos 2011 tarihlerinde yeni açılan ERP Laboratuvarımıza kurulan Infor ERP SyteLine yazılımıyla ilgili eğitim verildi. Eğitim, INFOR'un Türkiye temsilcisi EKİP MAPICS BİLGİSAYAR LTD ŞTİ genel müdürü, eski VESTEL Genel Müdürü ve endüstri yüksek mühendisi Kazım ÜLKER tarafından gerçekleştirimiştir.

ALSTOM'DE "ENDÜSTRİYEL ERGONOMİ VE İŞ GÜVENLİĞİ" EĞİTİMİ

21-22 Temmuz tarihlerinde Alstom-Areva* Gebze-Türkiye fabrikasında Bölümümüz öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Umut H. İNANtarafından Mühendislik ve Üretim Kadrolarından oluşan 15 kişilik bir ekibe "Endüstriyel Ergonomi ve İş Güvenliği" konulu eğitim verilmiştir. 

*ALSTOM AREVA 
Sektör: Güç Trafoları Üretimi 
Tesis Sayısı: Dünya üzerinde: 13 üretim tesisi 
Gebze Fabrika Çalışan Sayısı: 1000 
Gebze Fabrika Alanı: 80.000 m2 
Gebze Fabrika Yıllık Cirosu: 225 milyon Euro 
Türkiye Genelinde 39. büyük ihracatçı

DEKANIMIZ PROF. DR. MAZHAR ÜNSAL VE BÖLÜM BAŞKANIMIZ PROF. DR. KENAN ÖZDEN, TV'DE BÖLÜM VE FAKÜLTE TANITIMLARINA KATILDI

Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mazhar ÜNSAL, Mayıs ve Temmuz ayları arasında CNN-TURK, Kanal24 ve KanalTurk televizyon kanallarında Mühendislik Fakültesinin tanıtımıyla ilgili "Başarıya Doğru", "Eğitim Atölyesi" ve "Kariyer Yolu" programlarında yer almıştır. Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Kenan ÖZDEN de Mayıs ve Temmuz aylarında CNN-TURK ve KanalTurk televizyon kanallarında "Başarıya Doğru" ve "Kariyer Yolu" programlarında bölüm tanıtımıyla ilgili etkinliklerde bulunmuştur.

TMMOB - MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞME

Endüstri Mühendisliği Bölümümüzün TMMOB Makine Mühendisleri Odası Endüstri Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu ile 2011-2012 yılı işbirliği etkinliklerinin planlanması amacıyla Bölüm Başkanlığı ofisinde 11.07.2011 tarihinde Oda temsilcileri Sayın Devrim Kartalve Sayın Eren Deniz'in katılımlarıyla bir toplantı yapıldı. Toplantıda Odadan Bölüm Danışma Kuruluna bir üye verilmesi, Odaya öğrenci üyeliği; staj, tez, seminer, konferans vb konularda işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

BÖLÜMÜMÜZ İLK MEZUNLARINI VERDİ

T.C. Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ilk mezunlarını verdi! Mezuniyet törenimiz 15 Haziran 2011 günü Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Tüm öğrencilerimizi kutluyor, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyoruz.

"İŞYERİ / FABRİKA TASARIMI VE YERLEŞİM DÜZENİ" KİTABI MÜHENDİSLİK BİLİMLERİ ALANINDA TÜBA TELİF ESER ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Bölümümüz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Kenan ÖZDEN ve Prof. Dr. Sami ERCAN'ın "İşyeri/Fabrika Tasarımı ve Yerleşim Düzeni" isimli kitabı, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Konseyinin, son 5 yılda yayınlanmış ve üniversitelerde lisans düzeyinde okutulan telif ve çeviri ders kitapları için yaptığı 2010 yılı değerlendirmesiyle ilgili olarak 30 Nisan 2010 gün ve 196 sayılı toplantısında aldığı kararla "Mühendislik Bilimleri" alanında 2010 yılı telif eser dalındaki ödülü kazanmıştır.

Ödül, 4 Haziran 2010 Cuma günü saat 14.30'da İstanbul'da Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesinde (Reşat Kaynar Konferans Salonu) yapılan Akademi Günü'nde takdim edilmiştir.

Bu başarı nedeniyle Mütevelli Heyet Başkanımız Prof. Dr. Gündüz GEDİKOLU, 17 Mayıs 2010 tarihinde yemekli bir toplantı sonrasındaProf. Dr. Kenan ÖZDEN'i kutlayarak kendisine özel armağanını vermiştir. Ödül dolayısıyla Mühendislik Fakültesi Öğretim Elemanları arasında da bir kutlama toplantısı düzenlenmiştir.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. KENAN ÖZDEN'İN "İŞLETME ve ÖRGÜTLERDE TOPLAM KRİZ YÖNETİMİ" İSİMLİ KİTABININ II. BASKISI OKUYUCUYLA BULUŞTU

Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Kenan ÖZDEN'in “İşletme ve Örgütlerde Toplam Kriz Yönetimi" isimli kitabının gözden geçirilmiş II. baskısı çıktı.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. KENAN ÖZDEN 3. ULUSLARARASI GİRİŞİMCİLİK KONGRESİ'NE KATILDI

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, 17-19 Mayıs 2011 tarihlerinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi-Bişkek’de düzenlenen 3. Uluslararası Girişimcilik Kongresine (3rd International Congress on Entrepreneurship) katılmıştır. Kongrede başta Türkiye, Kırgızistan, Rusya ve Orta Asya ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen katılımcılar, Açılış ve Kapanış Oturumları hariç 12 oturum halinde 63 bildiri sunmuşlardır. Prof. Dr. Kenan ÖZDEN “Küresel Krizin Girişimciliğe Etkileri: Bişkek ve Ankara’da Faaliyet Gösteren KOBİ’ler Üzerine Karşılaştırmalı Bir Araştırma” ve “Kırgızistan’da Temel Bir Girişimcilik Alanı Olarak Perakendecilik Sektörünün İncelenmesi” konulu iki bildiriyle katılmış olup “Bilgi Toplumu, Bilişim Teknolojisi ve Girişimcilik” isimli oturuma başkanlık etmiştir. Kongrenin açılış töreninde kendisine üniversite rektörü Prof. Dr. Süleyman KAYIPOV tarafından, üniversitedeki önceki hizmetleri nedeniyle teşekkür belgesi verilmiştir.

BAYMAK VE PLASCAM FABRİKALARINA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

04.05.2011 tarihinde Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığınca, Tuzla’da bulunan Baymak Mak. San. Tic. A.Ş. ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Plascam Plastik Otocam San. Tic. A.Ş. fabrikalarına teknik gezi düzenlendi. Endüstri Mühendisliği 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen geziyle mesleki derslerde öğrenilen bilgilerin pekişmesi ve endüstriyel uygulamaların yerinde görülmesi açısından büyük yararlar sağlanmıştır. Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat AKDOĞAN ile Kalite Güvence İmalat ve Son Kontrol Şefi Okan ŞENGÜL'e, Plascam Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bülent ŞEYRANLI'ya ve her iki fabrikanın da bizle ilgilenen tüm yetkili ve çalışanlarına katkıları ve gösterdikleri ilgi için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

GÜL OFSET' E TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

28.04.2011 Bölümümüz Öğretim Üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Umut H. İNAN eşgüdüm ve gözetiminde Gül Ofset Ambalaj San. Tic. A.Ş. tesislerine teknik gezi düzenlendi. Endüstri Mühendisliği 1. Sınıf Öğrencilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen gezide İşletmenin başta Üretim Planlama ve Kontrolü, Üretim olmak üzere bazı departmanları ve iş akış süreçleri incelenmiştir. Gül Ofset'in yetkililerine ve bizle ilgilenen tüm çalışanlarına katkıları ve gösterdikleri ilgi için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

BÖLÜMÜMÜZDE VERİMLİLİK ARTIRMA TEKNİKLERİ KONFERANSI DÜZENLENDİ

Bölümümüzün, Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) İstanbul Bölge Müdürlüğü ile “Verimlilik Haftası” dolayısıyla yaptığı işbirliği sonucu 27 Nisan 2011 tarihinde MPM Uzmanı Aynur EMRE tarafından “Verimlilik Artırma Teknikleri” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta verimlilik kavramı, önemi, verimlilik artırma teknikleri ve yapılan sektörel uygulmalarla ilgili bilgiler ve örnekler verildi, öğrencilerin soruları yanıtlandı. Ayrıca konferans sırasında MPM Yayınları Sergisi de açıldı.

BÖLÜMÜMÜZDE ERP LABORATUVARI KURULDU

Kurumsal Kaynak Planlaması (Enterprise Resource Planning - ERP), işletmelerde mal ve hizmet üretimi için gereken işgücü, makine, malzeme gibi kaynakların verimli bir biçimde temin edilmesini, kullanılmasını ve dağıtımını sağlayan bütünleşik yönetim sistemlerine verilen genel addır. Müşteri ve satınalma kaynaklarından başlayıp firma departman ve yönetim birimlerini kapsayan ve müşterilere kadar ulaşan tüm bilgileri ortak bir veri tabanıyla işleyip raporlaştıran ve bu zincirdeki karar birimlerine bağlayan firma otomasyonu yazılımıdır. 
Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımı, alanında Dünyada ilk üç firma içinde yer alan INFOR firmasından sağlanmış olup, ERP laboratuvarı INFOR'un Türkiye temsilcisi EKİP MAPICS BİLGİSAYAR LTD ŞTİ işbirliği ve büyük katkılarıyla kurulmuş ve faaliyete geçirilmiştir. 
Bu laboratuarla, öğrencilerimizin çeşitli derslerde öğrendikleri kuramsal bilgileri çağdaş iş yaşamındaki uygulamalarla laboratuar ortamında birleştirmeleri sağlanarak, çağdaş iş yaşamına hazır olmaları ve profesyonel yaşamdaki yarışa bir adım önde başlamaları sağlanacaktır.

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI KONFERANSI DÜZENLENDİ

Endüstri Yüksek Mühendisi, Eski Vestel Genel Müdürü, ERP-SAP vb konularda proje ve danışmanlık firması olan Sayın Kazım ÜLKER, 29.12.2010 tarihinde Kurumsal Kaynak Planlaması ile ilgili konferans verdi. Öğrenciler konferansla ERP konusunun Endüstri Mühendisleri için anlam ve önemi konusunda bilgi sahibi olurken, Sayın Kazım ÜLKER'in geniş bilgi, mesleki deneyim ve birikimlerinden de yararlanma olanağı buldular.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ KLÜBÜ ÖNCÜLÜĞÜNDE YAŞAM KOÇU FUNDA HABERAL BÖLÜMÜMÜZ ÖĞRENCİLERİYLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

14.12.2010 tarihinde "Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü” (EMK) öncülüğünde Yaşam Koçu Funda HABERALl'ın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Soru yanıt şeklinde geçen ve öğrencilerin interaktif katılımıyla gerçekleşen toplantıda Sayın Haberal, kişinin kendini tanıması, karakter özelliklerine yönelik testler ve iş görüşmelerinde adayların başarılı olmalarını etkileyen etmenler konularında bilgiler vermiştir.