Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği

Müfredat

1.Yarıyıl

 

 

 

 

Ders Kodu

Dersin Adı

AKTS

T+U+L

Türü

BİM100

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş

6

2+0+0

Zorunlu

BİM121

Bilgisayar Programlama I

7

3+0+2

Zorunlu

FİZ101

Fizik I

6

3+0+2

Zorunlu

İNG101

İngilizce I

3

3+0+0

Zorunlu

MAT111

Matematik I

6

5+0+0

Zorunlu

TDB101

Türk Dili I

2

2+0+0

Zorunlu

 TOPLAM                                                        

30

 

2.Yarıyıl

 

Ders Kodu

Dersin Adı

AKTS

T+U+L

Türü

BİM122

Bilgisayar Programlama II

8

3+0+2

Zorunlu

MAT353

Ayrık Matematik

5

3+0+0

Zorunlu

FİZ102

Fizik II

6

3+0+2

Zorunlu

İNG102

İngilizce II

3

3+0+0

Zorunlu

MAT112

Matematik II

6

5+0+0

Zorunlu

TDB102

Türk Dili II

2

2+0+0

Zorunlu

 TOPLAM                                                                                    

30

 

3.Yarıyıl

Ders Kodu

Dersin Adı

AKTS

T+U+L

Türü

BİM205

Nesneye Yönelik Programlama   

6

3+0+2

Zorunlu

BİM201

Veri Yapıları 

6

3+0+2

Zorunlu

BİM203

Mantık Tasarımı ve Devreleri 

6

3+0+2

Zorunlu

EEM213

Elektronik Devreler

6

3+0+2

Zorunlu

ATA101

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I

2

2+0+0

Zorunlu

XXXXXX

Alan Dışı Seçmeli I

4

3+0+0

Seçmeli

                            TOPLAM

30

 

4.Yarıyıl

Ders Kodu

Dersin Adı

AKTS

T+U+L

Türü

BİM202

Algoritmalar 

5

3+0+0

Zorunlu

BİM204

Programlama Dilleri

5

3+0+0

Zorunlu

BİM206

Bilgisayar Organizasyonu 

5

3+0+0

Zorunlu

MAT113

Lineer Cebir

4

3+0+0

Zorunlu

İST212

Olasılık ve İstatistik

5

4+0+0

Zorunlu

ATA102

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II

2

2+0+0

Zorunlu

XXXXXY

Alan Dışı Seçmeli II

4

3+0+0

Seçmeli

                             TOPLAM                                                                                     

30

 

5.Yarıyıl

Ders Kodu

Dersin Adı

AKTS

T+U+L

Türü

BİM301

İleri Bilgisayar Programlama 

7

3+0+2

Zorunlu

BİM303

Biçimsel Diller ve Otomatlar Teorisi

5

3+0+0

Zorunlu

BİM315

Veri Tabanı Tasarımı ve Yönetimi I

7

3+0+2

Zorunlu

BİM307

Mikroişlemciler

7

3+0+2

Zorunlu

BİM299

Endüstri Stajı I

0

0+0+0

Zorunlu

XXXXXZ

Alan Dışı Seçmeli III

4

3+0+0

Seçmeli

                         TOPLAM                                                                                         

30

 

 

6.Yarıyıl

Ders Kodu

Dersin Adı

AKTS

T+U+L

Türü

BİM302

Yazılım Mühendisliği

7

3+0+2

Zorunlu

BİM304

İşletim Sistemleri

7

3+0+2

Zorunlu

BİM308

Bilgisayar Ağları I

7

3+0+2

Zorunlu

EEM206

Sinyaller ve Sistemler

5

3+0+0

Zorunlu

XXXXYX

Alan Dışı Seçmeli IV

4

3+0+0

Seçmeli

                          TOPLAM                                                                                       

30

 

 

7.Yarıyıl

Ders Kodu

Dersin Adı

AKTS

T+U+L

Türü

BİM497

Bitirme Projesi I

5

0+0+0

Zorunlu

BİM399

Endüstri Stajı II

0

0+0+0

Zorunlu

BİM4XX

Alan Seçmeli I

5

3+0+0

Seçmeli

BİM4XY

Alan Seçmeli II

5

3+0+0

Seçmeli

BİM4XZ

Alan Seçmeli III

5

3+0+0

Seçmeli

XXXYXX

Alan Seçmeli IV

5

3+0+0

Seçmeli

XXXYXY

Alan Seçmeli V

5

3+0+0

Seçmeli

                        TOPLAM                                                                                 

30

 

 

                    

8.Yarıyıl

Ders Kodu

Dersin Adı

AKTS

T+U+L

Türü

BİM498

Bitirme Projesi II

10

0+0+0

Zorunlu

BİM4YX

Alan Seçmeli VI

5

3+0+0

Seçmeli

BİM4YY

Alan Seçmeli VII

5

3+0+0

Seçmeli

BİM4YZ

Alan Seçmeli VIII

5

3+0+0

Seçmeli

XXXYXZ

Alan Seçmeli IX

5

3+0+0

Seçmeli

                          TOPLAM                                                                                          

30

 

 

 

 

ALAN SEÇMELİ  I - IX

 

 

 

Ders Kodu

Dersin Adı

AKTS

T+U+L

Türü

BİM451

Yapay Sinir Ağları

5

3+0+0

Seçmeli

BİM452

Dağıtık Sistemler

5

3+0+0

Seçmeli

BİM453

Genetik Algoritmalar

5

3+0+0

Seçmeli

BİM454

Yazılım Analizi ve Tasarımı

5

3+0+0

Seçmeli

BİM455

Bilgisayar Mimarisi

5

3+0+0

Seçmeli

BİM456

Yapay Zeka

5

3+0+0

Seçmeli

BİM457

Web Programlama

5

3+0+0

Seçmeli

BİM458

Veri Madenciliği

5

3+0+0

Seçmeli

BİM459

Algoritma Analizi

5

3+0+0

Seçmeli

BİM460

Bilgisayarda Grafik

5

3+0+0

Seçmeli

BİM461

Çoklu Medya Sistemleri

5

3+0+0

Seçmeli

BİM462

Elektronik Ticaret

5

3+0+0

Seçmeli

BİM463

Modelleme ve Simülasyon

5

3+0+0

Seçmeli

BİM464

Biyoinformatik Algoritmaları

5

3+0+0

Seçmeli

BİM465

Nümerik Analiz

5

3+0+0

Seçmeli

BİM466

Gömülü Sistemler

5

3+0+0

Seçmeli

BİM467

Ağ Programlama

5

3+0+0

Seçmeli

BİM468

XML ve Web Servisler

5

3+0+0

Seçmeli

BİM469

Mobil ve Kablosuz Ağlar

5

3+0+0

Seçmeli

BİM470

Mobil Hesaplama

5

3+0+0

Seçmeli

BİM471

Ağ Güvenliği

5

3+0+0

Seçmeli

BİM472

Bulanık Mantık

5

3+0+0

Seçmeli

BİM473

Görüntü İşleme

5

3+0+0

Seçmeli

BİM474

Bilgisayarda Görme

5

3+0+0

Seçmeli

BİM475

Örüntü Tanıma

5

3+0+0

Seçmeli

BİM476

Veri Tabanı Tasarımı ve Yönetimi II

5

3+0+0

Seçmeli

BİM477

Bilgisayar Ağları II

5

3+0+0

Seçmeli

BİM478

İleri Mantık Devreleri

5

3+0+0

Seçmeli

BİM479

Mobil Programlama

5

3+0+0

Seçmeli

BİM480

Fonksiyonel Programlama

5

3+0+0

Seçmeli

BİM481

Nesnelerin İnterneti

5

3+0+0

Seçmeli

END313

Mühendislik Ekonomisi

5

3+0+0

Seçmeli

END402

Matematiksel Modelleme

5

3+0+0

Seçmeli

END403

Oyun Teorisi

5

3+0+0

Seçmeli

END406

Dinamik Programlama

5

3+0+0

Seçmeli

END407

Karar Analizi

5

3+0+0

Seçmeli

END409

Bilgisayar Bütünleşik İmalat Sistemleri

5

3+0+0

Seçmeli

END413

Proje Yönetimi

5

3+0+0

Seçmeli

END426

Sistem Analizi

5

3+0+0

Seçmeli

EEM442

Robot Modelleme ve Kontrol

5

3+0+0

Seçmeli

EEM446

Biyomedikal Mühendisliği Temelleri

5

3+0+0

Seçmeli

EEM456

Sayısal İşaret İşleme

5

3+0+0

Seçmeli

EEM459

Mikroişlemcili Sistem Tasarımı

5

3+0+0

Seçmeli

MAT363

Oyunlar Teorisi

5

3+0+0

Seçmeli

MAT455

İleri Sayısal Analiz

5

3+0+0

Seçmeli

MAT461

Varyasyon Hesabı

5

3+0+0

Seçmeli

MAT465

Optimizasyon

5

3+0+0

Seçmeli

MAT466

Yöneylem Araştırması

5

3+0+0

Seçmeli