Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı (Tezli)

Genel Bilgi

Haliç Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Eğitim programı, günümüzde hızlı bir gelişme kaydeden ve branşlaşarak Fizyoterapi ve Rehabilitasyon’ un değişik alanlarında faaliyet gösteren, toplum sağlığında fizyoterapi açısından koruyucu yaklaşım prensiplerini uygulayan, bilim ve teknolojinin getirdiği yenilikleri izleyerek yaşam kalitesinin artırılması yönünde çalışan, fizyoterapinin özel konularında uzmanlaşmış fizyoterapistlerin yetiştirilmesini sağlamak amacı ile eğitim vermektedir. Yüksek lisans programında elde edilen bilgiler ile nitelikli, araştırmacı, yaratıcı, konusunda uzman ve akademisyen olabilecek elemanların yetiştirilmesi hedeflenmektedir. 

Programımızın temel amacı, lisans öğrenimi sırasında edinilen bilgileri derinleştirmek, bilimsel araştırma ve kanıta dayalı uygulamaları gerçekleştirmek, farklı fizyoterapi ve rehabilitasyon tekniklerini öğrenmek ve geliştirmek, bilgi edinmeyi, sunmayı, yaymayı ve bilgi tartışmayı geliştirmektir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bilim dalında kazanılan uzmanlık, devlet ve özel sektörün gereksinimlerini karşılayacağından, amaçların ne ölçüde gerçekleştiği, yüksek lisans yapmış olan fizyoterapistlere duyulan yoğun talepten anlaşılmaktadır. Yüksek lisans öğrenimlerini sürdürmekte olan öğrencilerimizin hepsinin özel sektörde veya kamu kuruluşlarında çalışması ve tercih edilmesi bunun bir göstergesidir. Akademik alanda da uzman fizyoterapistlerin eksikliği, sürekli artmakta olan öğretim elemanı ihtiyacı ile görülebilmektedir.

Programımızın eğitim dili Türkçe’dir. Dersler, haftanın günlerine yayılmış olarak 18.00–22.00 saatleri arasında hafta içi yapılmaktadır. Çalışanların ve sektörün çalışma koşulları dikkate alınarak ders saatlerinde ve günlerinde değişiklik yapılabilmektedir. 

Eğitim Sütlüce Yerleşkesinde yapılmaktadır.

Kayıtlarımız Güz döneminde, dönem içinde bir kez yapılmaktadır. Başvurular Ağustos ayında yapılmakta, gerekli koşulları taşıdığı saptanan adaylar mülakata alınmakta ve genel değerlendirme sonrası kesin kayıt hakkını kazanan öğrencilerimizin kayıt işlemleri bu dönemleri izleyen ilk hafta sonuna kadar tamamlanmaktadır.

İnternet sitemizin duyurular bölümünde kesin tarihler belirtilmektedir.